YUNANİSTAN - rocco

 
 Arkadaşlar selam . Yunanistan konusundaki gelişmeler ve bu süreçten ons bazında altın hakkındaki düşüncelerim şu şekildedir. İlk olarak süreçte kritik tarihler  17 hazirandaki seçim ve 28-29 haziran tarihlerinde AB liderler zirvesidir. . Bu tarihler AB krizinde çözüm arayışı bakımından önemli tarihlerdir. 
1- Yunanistan seçim süreci ve son dönemede gelen açıklamalar. Bildiğiniz üzere Yunanistan'da son yapılan seçimler sonucunda hükümet kurulamamış ve seçimler 17 Haziran tarihine ertelenmişti. Son yapılan anketlere göre  SYRIZA nın oyları her geçen gün artmakta ve seçimlerden birinci parti olarak çıkma olasılığı yükselmektedir. Parti lideri  Aleksis Tsipras' tan gelen ilk açıklamalar ise şu şekildedir. ' Sola verilen oy, Euro'dan ayrılacağımız anlamına gelmez. Aksine Euro'yu korumak istiyoruz.' Kemer sıkma programını reddetmenin, ülkenin Euro Bölgesi'ni terk etmesine neden olacağını düşünmüyorum. Avrupa düzeyinde bazı çözümler bulmaya çalışacağız ve başarılı olacağımıza inanıyorum.' Şimdi masanın diğer tarafları bu konuda neler demiş onları iradeleyelim. İlk olarak AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'nin açıklaması ,"Yunanistan'ın taahhütlerini yerine getirerek Euro Bölgesi'nde kalmasını istadiğini belirttmiş ve devamında  AB yapısal fonları ve enstrümanlarını Yunanistan'ı yeniden büyüme ve istihdam yoluna döndürmek için seferber edeceğiz'.  şekilinde olmuştur. IMF Başkanı Christine Lagarde, 'Yunanistan'ın krizden çıkışı için mali disiplini sağlaması gerektiğine vurgu yaparak , Yunanistan'ın avrodan çıkmasını istemediklerini ama "bütün olasılıklara karşı hazırlıklı olduklarını" belirtti.Avro'dan çıkılmasının pahalıya mal olacağını belirten Lagarde, diğer avro üyelerinin Yunanistan'ı tutmak için daha fazla ödemeye razı olabileceklerini ' açıklamıştır. G-8 liderler zirmesi sonuç bildirgesinde de Yunanistan'ın Euro bölgesi içinde kalması gerektiğini belirtilmiştir. 
Tüm bu açıklamalar asılda ortaya çıkacak sonucu görmemizi sağlamaktadır. Yunanistan şu an için AB 'den veya EURO'dan çıkmayacak ancak mevcut paket hafifletilerek ( Ekonomik anlamda yeni destekler sağlanarak ) uygulamaya devam edilecektir. Diğer tarftan yapılan son anketlerde Yunan Halkının şu anda %85 euroda kalma taraftarı olduğu ortaya çıkmıştır. Yunan Halkı dahi eurodan ayrılmaya karşı iken gelecek hükümetin böyle bir hamleye teşebbüs etmesi dahi düşünülümez. 17 Haziranda doğabilecek en büyük tehlike SYRIZA nın iktidara gelmesinden ziyade yeni bir hükümetin tekarar kurulamaması olur ki işte bu durumda belirsizlik süreci devam eder. 
2- 28-29 Haziran AB liderler toplantısı. Yunanistan konusunda somut adımların atılması bu tarihe bırakılmıştı. Bunun ana nedeni masanın diğer tarafında pazarlığı yapacak hükümetin olmayışıdır. 17 Haziran seçimleri sonucunda hükümet kurulması durumuda bu hükümetle masaya oturulup yol haritası çizileceğini düşünüyorum. Bu aşamada kimin daha fazla taviz vereceğini kestirmek zor . Ancak eninde sonunda her iki tarafın da ortak bir noktada buluşmak zorunda olacağı aşikar. Diğer bir önemli konuda eurobuond konusunda Almanya ve Fransa'nın ne kadar sürtüşmeyi göze alacağıdır. Merkel'in eurobondu kabul edeceğini düşünmek şu aşamada biraz zor gibi. İtalya , İspanya , Portekiz , İrlanda , Yunanistan 'ın kendi devlet tahvilleri ile borçlanma oranları yüksek seviyelerde , eurobond sayesinde borçlanma maliyetlerini düşürmek istiyorlar. Ancak Almanya için ise durum çok farklı çok düşük oranlarda borçlanma faizi ile ihtiyaçlarını karşılıyabilmektedir. Eurobonda geçmesi demek Almanya açısından daha yüksek bir faiz oranı ile borçlanması anlamına gelirki böyle bir hamle seçim sürecine girecek Merkel hükümeti için eksi oy anlamına gelmektedir. Böyle bir ortamda Almanya ile Fransa'nın eurobond konusunda ciddi fikir ayrılıklarına düşemeyeceğini en azından konuyu daha ileri bir tarihe bırakacaklarını düşünüyorum . 
Ben açıkçası gerek 17 haziran seçimleri gerekse 28-29 haziran AB liderler zirvesi sonrası yaşanacak gelişmelerin önümüzdeki 4-5 aylık zaman dilimi açısından AB krizinde yumuşama sağlayabileceğini ve altının ons bazında yükselişe geçeceğini düşünüyorum. 
Burada sadece AB krizindeki gelişmlerin onsu nasıl etkileyebileceği üzerinde açıklama yapmaya çalıştım. Asıl önmeli gelişme ise 20 Hazirandaki FOMC toplantısı olup burdan gelecek açıklamarın piyasa oyuncuları tarafından nasıl yorumlanacağı oldukça önemlidir. Kişisel görüşüm olup yatırım tavsiyesi değildir. 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Konular Aynı

Yukarıda bu sitede yorumcu olarak ilk yazım yer almaktadır. Ne tesatüftür ki 2012 yılında da aynı konuları konuşmuşuz . 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş