Yorumlarım

 • altın hk.
  13 Ara 2012 - 00:00

  FED alımları 85 mia dolara yükseltti ve nihai hedefleride tam olarak belirledi.
  İşsizlik %6.5 ve enflasyon %2.5
  Bu rakamlar çok ciddi hedefler ve ABD ekonomisi henüz bu rakamlara yakın değil.2015 yılına kadar en azından düşük faiz politikası ve parasal genişlemeler ile dolu bir ekonomk takvimin bizi beklediği aşikar.
  Şuanda bence gündem tamamen mali uçuruma ve akabinde gündeme gelecek borçlanma tavanına endekslenmiş şekilde.Şuanda kimse önünü öngöremiyor dolayısıyla pozisyon almaktan çekiniyor.Mali uçurumun gerçekleşmesi demek ABD ekonomisin %1.5 civarında küçülmesi anlamına gelirki FED'in bile bunla mücadele edebilecek gücü olmadığı kendisince belirtiliyor.Ya bir orta yol bulunacak yada ötelenecek çünkü çözülmemesi gibi bir durum herhalde sözkonusu olamaz.
  Altının 2015 yılına kadar en azından yolunun açık olduğu kabaca belli.QÊ geldi neden peki altın yeterli tepkiyi göstermedi?Ben bu QE kararı ile altının ciddi bir kendine zemin hazırladığı yani 1700 ve bu civarları artık kendine net bir taban yaptıgını düşünüyorum.2013 ilk çeyrek dememizin sebebi artık mali uçurum borçlanma sorunu vb konuların açıklığa kavuşacak ve insanların önünü görebilecek duruma kavuşabilecek olmalarından kaynaklanmaktadır.Görüşlerimi tekrar dile getirmek isterim.1700 altına onsun düşmesi altın alımı için bence uygun değil tam bir fırsattır.Bu seviyelerinde fırsat olduğunu düşünüyorum.Allah mahçup etmesin ama ben altında daha çok yol olduğunu düşünüyorum.Herkese iyi geceler dilerim...

 • FED kararları ile ilgili düşüncem
  10 Ara 2012 - 15:51

  Düşüncem altını destekleyici açıklamaların ve kararların çıkacağı yönündedir.Şuanda zaten ciddi bir karabulut var.Mali uçurumun yılbaşından önce çözülme ihtimali %40 deniyor buda çözülememe veya 2013 e ertelenmesinin ciddi bir orana sahip olduğunu gösteriyor.Böyle bir çıkmaz var iken piyasaların önünde ilave olarak FED'in istihdamı törpüleyecek bir karar vermesi bana pek olası gelmiyor.Kaldıki istedikleri işsizlik oranı bu seviyelerden çokda aşağı seviyeler yani %6 lı rakamlar.Büyük ihtimalle ilave tahvil alımı olacağını düşünüyorum.
   

 • Günaydın
  10 Ara 2012 - 09:21

  Öncelikle herkese güzel bir hafta dilerim.
  Altında yıl sonuna yaklaşmamız nedeniyle hareketli günler yaşıyoruz.Birkaç defadır 1700 altını test edip geri dönüş yapıyor.
  Bu hafta 11-12 aralık FOMC toplantı kararları var.Ek tahvil alım kararı çıkabileceği belirtiliyor.Aylık 85 mia USD lik tutara çıkılabileceği belirtiliyor.(operation twist yerine ek tahvil alımı)
  2013 te büyüme paralelinde ekonomide daha fazla likidite olacağı beklentisiyle riskli varlıklarda primler bekleniyor.Çin'den,Japonya'dan birçok büyük ekonomiden büyüme odaklı yeni adımların atılması gündemde.
  ABD mali uçurum konusu için uzlaşma aranıyor.Nasıl bir çözüm bulunabileceği henüz net değil.Çözülsede çözülemesedeki bu çok zor bir ihtimal her türlü altına bu durumun yarayacağını düşünüyorum.
  Sonuç olarak 1700 altı , alım için bence çok iyi fırsattır.1700-1750 arası için alımın biraz riskli ama uygun olduğunu düşünüyorum.1750 üzeri için ise şimdilik yoruma gerek yok.Geldiği vakit değerlendiririz.
  Herkese saygı ve sevgiler,

 • rica ederim
  26 Kas 2012 - 14:40

  Bende %100 altında olduğum için açıkcası rahatlıkla görüşlerimi ifade edebiliyorum.Çünkü görüşüm bu yatırımım bu.Yanılmamak Allah'a mahsus.Hepimiz fazlasıyla yanılabiliriz ama en azından düşünce farklı eylem farklı olmayınca vicdanen rahat oluyoruz.
  Faydamız oluyorsa ne mutlu bize.
   
  Neden altın diyorum;
  1.Avrupa'dan altını destekleyici haberlerin ve kararların çıkacağına inanıyorum.Yardım talepleri,kredi dilimlerinin serbest bırakılması gibi
  2.Mali uçurumun ciddi sıkıntı oluşturacağı yine son günlere anlaşmanın kalacağı akabinde borçlanma tavanı ile rating kuruluşlarının kararlarının günceme geleceğini düşünüyorum.Altında şimdilik düzeltme hareketinin bittiğini düşünüyorum.
  3.FED aralık toplantısında twist uygulamasının uzatılması veya sonlandırılsa dahi QE 3 ün tutarsal anlamda arttırılmasını bekliyorum.Çünkü mali uçurum çözülse bile bazı ödünler verilecek çözülecek istihdam üzerinde olası olumsuz etkileri olacak bu ödünlerin etkisini şimdiden önlem ile FED in bertaraf etmesini bekliyorum.İşsizlikteki gelişme iyi gibi ama hedeflerden hala çok uzak ve yetersiz.
  4.Maalesef yaşanan savaş hadiseleri.Bu olayları  her ne kadar istemesekte altına pozitif anlamda etkisi olacaktır
  Syg
   

 • yeni bir hafta,altın hakkında,
  26 Kas 2012 - 13:22

  Merhaba değerli arkadaşlarım,
  İlave söylenecek fazla birşey olmadığını düşündüğüm için ara ara bazı notları eklemek istiyorum.Daha önce ifade ettiğim üzere 1700 altı yatırım bence harika bir yatırım.1700-1750 arası yatırım yapılabilir.1750 üzeri ise biraz riskli ama vadeye göre.
  Enteresan haberler makaleler çıkmaya başladı.Mesela bloomberg te bugün bir haber çıktı.ABD'nin tekrar notunun düşmesi piyasaları etkilemez tarzında.Acaba gerçek maksatı bumu yoksa ABD nin notunun düşeceği yönünde bize bir işaretmi?
  Kitco'da ilginç bir yazı yayınlandı.Belki okuyan arkadaşlarımız vardır.Başlığı;
  The Soros Position Nobody is talking about(soros pozisyon alıyor kimse konuşmuyor )
  http://www.kitco.com/ind/Tekoa_Silva/20121121.html 
  linkini buraye ekledim.Soros'un altın ve altın varlıklarına son dönemde ciddi ilgi gösterdiği kısacası belirtiliyor.GDL fund da hissesini 884.000 ten 1.3 mio üzerine çıkardığı GDX gold miners  ETF ler ise 1 mio dan 2.3 mio üzerine çıkmış.Totalde ise 2.4 mio civarı bir artış var.
  Bunun şu anlama geldiği ifade ediliyor.Altın varlıklarının değerini çok düşük olduğu yani belirttikleri bir terim olan undervalue durumunda olduğu veya önümüzdeki 6-12 ay arasında ciddi bir beklentilerinin olduğu.
  Tabi Soros'un pozisyonu diğerlerinide tetikleyebilir.
  Tabiki kimseye yatırım yapın altın alın diyemem deme hakkımda yok.Sadece görüşlerimi sizlerle paylaşırım.Yaklaşık 3-6 aydır yıl sonuna altınsız kalmayın diyerek görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.Takdir sizin ama altında sabırlı olun heleki zararına daha düşecek kaygısıyla satmayın derim.Tekrar vurgulumak istiyorum.
  1700 altında altın alanlar keyfinize bakın.
  1700-1750 arasında alanlar tedirgin olmayın
  1750 üzeri ise biraz adrenalin yaşayacak ama sabırlı olursa emininm kazanacaklar.
  Şimdilik bu kadar takip ettiğim olaylar,gelişmeler,trendler vs ciddi bir değişim olursa zaten bir önceki yazımı düzeltirim yeni beklentilerimi sizlerle paylaşırım.Bayram öncesi adlı son yazımdaki görüşlerim benim açımdan %100 geçerliliğini korumaktadır
   
  Herkese sevgi ve saygılar diliyorum
   
   
   
   

 • altın hk
  23 Kas 2012 - 17:39

  Değerli arkadaşlarım,
  2.aşama gerçekleşiyor gibi 1750 ye vurdu şimdilik ama beklentim daha yolunun olduğu yönünde 1775-1790 civarı.Akabinde kar satışları gelir sakına ürkmeyin.Bu seviyelere veya biraz daha aşağısını bekliyorum.Ardından ciddi bir yükseliş.Bakalım inş mahçup olmayız.
  Altının düşmesini gerektirecek ben ana bir gerek çe göremiyorum.Tüm gerekçeler spekülatif.2012 nin sonu ve 2013 ün ilk çeyreği tam bir kaos ortamı.Önce mali uçurum sonra borçlanma tavanı peşpeşe bakalım nasıl çözecekler.Dolayısıyla 6 aydır dile getiriyorum bazı arkadaşlarım haklı olarak kızıyorlar ama yılsonunda altınsız kalmamaya özen gösterin.Şahsi fikrim altında 1700 altını görmek çok düşük bir olasılık.Hayatta hiçbirşey imkansız değil o yüzden bence %10 dan fazla değildir ihtimali diye düşünüyorum.
   
  iyi akşamlar,

 • altın hk
  19 Kas 2012 - 15:42

  Yakın zamanda 1790 ve civarına yükseliş akabinde 1740 civarına satış yani beklediğim 2.aşama gerçekleşecekmi bunu zaman gösterecek.Eğer bu gerçekleşirse 3.aşama 2000 e yolculuk gelecek inş.
  Altın konusunda ciddi görüş ayrılıkları var.Çok değer verdiğim ve takip ettiğim bazı kişiler 1700 altına gelecek diyor.Bu beni korkutmuyor değil fakat beklentim.Altında sabır gösterenlerin kazanacağı yönünde.ABD nin not kırılması olayına bakar.Ben ABD den bir not kaybının daha gündeme geleceğini düşünüyorum.3A notunu başka bir rating kuruluşu indirdiği dönemde altında fırtına zamanı başlar.Bekleyip göreceğiz.
  herkese hayırlı kazançlar,

 • altın hk
  16 Kas 2012 - 11:47

  Merhaba arkadaşlarım,
  Relaxpool arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum.Bu ufak geri çekilmelerden ürkmeyin.Görüşmeler başlayacak mali uçurum ile ilgili.Kısa zamanda yükselişin başlayacağını düşünüyorum.1700 altı tekrar çok zor.Herşey tabiki imkan dahilinde ama ortam altının düşüşü için bence hiç müsait değil.
  Syg

 • altın hk kısaca
  13 Kas 2012 - 14:42

  Değerli arkadaşlarım,
  Çok sık yazı yazınca fazla karmaşıklık oluyor diye minimum seviyeye indirdim yazıları.Genel görüşüm ana sayfada yazdığım bayram özel yazısındaki gibidir.Herhangi bir değişiklik yok.1700 altı benim için şu dönemde her zaman alım için çok iyi fırsattır.Hatta katılmayan arkadaşlar olacaktır muhakkak ben 1700 -1750 arası içinde alım fırsatı görüyorum.
  Değerli rocco arkadaşımızın yazdığı piyasadi likidite ve altın fiyatları seyri konusu çok önemli ve çok değerli.Ben birşey eklemek isterim.Belli bir noktayı sıfır yada ne bileyim yok sayıp ondan sonraki süreçte likidite ve seyre bakıyoruz.Aslında bu açıdan bakarsak altının ulaşacağı yola daha çok onslar var.
  Mali uçurumu nasıl çözecek ABD ben pek çözüm göremiyorum.Ya bu politikaları hayır diyecekler dolaysııyla çözülmeyecek ve GDP tepetaklak aşağı düşecek.Yada devam diyecekler.Bu kez bütçe açığı,kamu harcamaları sorunu artarak devam edecek ve rating kuruluşları söylemlere başlayacak.Bence sonuç ne olursa olsun ufak ileri geri çekilmeler olacak altın açısından ama nihai sonuç altının zaferi olacaktır diye düşünüyorum.1700 altından altına giren arkadaşları ben sadece tebrik ediyorum.Bence harika bir yatırım yaptılar.1750-1700 arasında alanlara ise rahat olun diyorum.1750 üzeri alanlarada biraz sabır diliyorum fevri hareket etmesinler.Bunlar benim düşüncelerim.Yatırımım bu düşünceler paralelinde.Dolayısıyla düşüncelerimi söylemekten çekinmiyorum.
  Herkese iyi günler dilerim

 • mrb
  12 Kas 2012 - 18:54

  herkese iyi akşamlar dilerim

İçeriği paylaş