temel analiz (ONS)

TEMEL ANALİZ;
%100 Altın portföyüm olsa da;
FED yine ters bir rüzgar estirecek gibi geliyor.
Eylül 2011 den beridir, ONS 1530-1790 bandında gidip geliyor.
Şimdi İNİŞ halindeyiz, ve ONS, 1663 civarında küçük bir mola vermiş gibi görünüyor.
Yukseliş sebepleri:
1-ABD borc tavanı hikayesi, ertelense de hala ortada.
2-Kur savaşları, sürekli parasal genişlemeleri tetikliyor.(Mesela Japonyanın parasal genişlemeye devam etmesi, 18 Ocak 2013′te YEN bazında ALTIN rekor kırdı, tarihi seviyeye ulaştı)
3-Avrupada sorunlar sümen altı olmuş görünüyor. Euroya olan güven, daha doğrusu PARAya güven sona erdiğinde ALTIN tekrar bir hamle daha yapar.
4-Şu an FED 40 milyar (QE-3 veya 2,5) olan genişlemeyi 85 milyara çıkardı.Belki gerçek QE3 veya QE4 diye adlandırabiliriz.
5-FED şu an para basmaya devam ediyor. ONSta hemen etkisi görmücez ama, ilelebet de görmücez anlamına gelmiyor. Obur bir çocuğun yemek yedikten hemen sonra “bak gördün mü kilo almıyorum” diyerek, sürekli yemeye devam etmesine benzer. FEDin de bastığı paraların karşılığında ONSta meydana getireceği KİLOLAR yakında ortaya çıkar.
6-Ülkelerin düşük faiz uygulamaları, hemen hemen her ülkede FAİZLER sürekli düşürülüyor…
Şimdi de gelelim neden düşebilir (Düşüşlerin kalıcı olamayacağı fikri ile birlikte kısa dönemli düşüşlerden bahsediyorum);
1-FED dahil tüm MBler manipülatif konuşmalar yaptı, yapıyor. Trilyonların döndüğü Avrupa borsalarında (bizim borsayı hiç saymaya gerek yok, asansör borsa zaten) %5 lik düşüş ve yukselişler olması. Borsalar bir gün %5 düşerken, ertesi gün aynı oranda alımla karşılaştı. Sadece Merkez Bankalrının söylemleri ile.. Oyuzden de aynı olay ONS için de gecerli. Manipülatif her söylem sonrası ya UÇUŞ ya da ÇAKILIŞ…
2-Borc tavanı ertlendi.
3-Veriler iyi, hem ABDde hem de ABde. ABDde işsizlik yuzde 9 lardan 7.8 lere geldi. Önemli bir gösterge. İnansak da böyle, inanmasak da.
4-Hindistanın ALTIN ithalatına getirdiği vergi artışı.
5-Cuma gunu beklenen Tarımdışı ve işsizlik verilerinin çok kötü olacağını kaç kişi iddia edebilir. Haftalardır açıklanan olumlu verilerden sonra, kötü veri gelme ihtimali zayıf. Gelse bile, piyasa arada bir verinin kötü olmasını çok da kötüye yormaz.(Gecen gün kısmen kötü gelen konut verisi gibi)
 
Bu nedenle,
1 yılı aşkındır, 1530-1790 arasında gidip gelen ONS için, bir kaç ay daha, belki MAYISa kadar bu bantta devam edicez gibi.
şu durumda, 1550 ler de, 1800 ler kadar ihtimal dahilinde.
ta ki ABD amcamızın borçları manşete çıkana kadar.

 

 

 

........Hesaplanıyor

Unttuğum şey varsa, yanlış bildiğim varsa, arkadaşlarımız katkıda bulunabilirler..
herkese bol kazanclar

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş