SON ÇEYREK HK.

Değerli arkadaşlarım,
2012 yılının son çeyreğinde altın başta olmak üzere tüm piyasalarda çok ciddi hareketler olacağını düşünüyorum.Daha önce ifade etmeye çalıştığım gibi bu düşüncemin arkasında yatan temel sebepler üç tanedir.
1.Ağustos sonu Jackson Hole toplantısı ve akabinde 12-13 eylül FED kararları
2.ABD seçimleri
3.Belkide en önemlisi daha doğrusu bence en önemlisi borçlanma tavanı mevzusu
Geçen sene temmuz,ağustos aylarını hatırlar isek,S&P ABD nin kredi notunu tarihte ilk defa indirerek bir tane A sını alarak AA ya çekmişti.Çekmekle kalmamış ardından şu açıklamayı yapmıştı;
Harcama kesintilerinin beklenenden daha düşük olması,faizlerin yükselmesi ya da devlet borcunu artıracak yeni mali baskıların baş göstermesi durumunda 2 yıl içinde tekrar not indirimi yapılabilir.S&P nin tekrar ABD nin notunu indirmeye politik yönden gücü varmıdır veya indirebilirmi bu tabiki başka bir konu ama bence önemli olan ABD nin finansal açıdan tekrar yeni bir not indirimi almasının olası olmasıdır.S&P dışında 4.sıradaki bir kredi kuruluşuda bu sene içinde ABD nin notunu indirmişti.Moody and Fitch te hala ABD kredi notu AAA fakat bunlarda neticede negatif izlemeye alarak S&P gibi bu sene sonuna doğru not indirimine gidebilir.
Takip ettiğim kadarıyla ABD nin borçlanma tavanına ulaşmasına yaklaşık 400mia USD kaldı ve her ay 125 mia usd si eksiliyor.Çok kısa zamanda tekrar piyasalarda bu konunun gündeme oturacağını düşünüyorum.ABD ya tavanı tekrar yükseltecek ki geçen sene kavga dövüş son anda yükseltilmişti yada para basacak.Neticede koskoca ABD nin temerrüde düşeceğini kimse hayal bile edemez.Dolayısıyla son çeyrek çok hareketli geçeceğe benziyor.
Peki bu bizi nasıl etkiler?
Öncelikle ben şahsım adına altından çok umutluyum.Piyasalarda ABD nin not indirimi,QE söylemleri çok daha yükselerek altına iyi prim yaptırma ortamı oluşacağını düşünüyorum dolayısıyla kendinizi çok riske atmadan altında poziyon almak bana mantıklı geliyor.Bu sorunların çözümü netleştikçede çıkış işlemi yapılabilir.Hemen girmek lazımmı peki?Biraz beklemekte fayda olacağını düşünüyorum çünkü şuanda zaten pek kar fırsatı ağustos sonuna  kadar görülmüyor.Hem zaman yaklaştıkça biraz daha önümüzü görme fırsatı buluruz diye düşünüyorum.Altın ralli yaparak zirveleri gerçekleştirmesinin temel sebebi zaten bunlardı.
ABD nin tekrar notunun kırılması veya konuşulması , AB problemi dünya ekonomisinde nasıl bir kaos oluşturabilir açıkcası tahmin edilebilir durmuyor ama altının güvenli liman özelliğini fazlasıyla almasına sebep olabilecek ortamdır bu.S&P nin ben baskılardan dolayı yeni bir not indirimine gidebileceğini zannetmiyorum ama diğer iki büyük rating kuruluşunun nede olsa S&P indirdi bizde indirebiliriz rahatlığıyla bu kararı alacaklarını düşünüyorum.
Son zamanlarda sitede yazılan çizilen konularla ilgilide bir iki şey müsadenizle söylemek istiyorum.
Sn egeli,yelda hanım ve birçok yorumcuyu burda uzun süredir bulunmamdan dolayı yakından tanırım.Tek amaçları burdaki insanlara yardım etmek olan bu kişilere sataşılması benimde açıkcası canımı çok sıkıyor.Siteden ricam kişilere sataşmayı bir kenara bırakıp yaklaşan hayati öneme sahip olan konularla ilgili araştırmalar yapıp fikir yürütelim.Altının ve diğer yatırım araçlarının seyri bence teknik analizden ziyade haberlerle ölçülebilecek bir durumdur.Teknik analizin sadece yardımcı olduğunu düşünüyorum.Haberleri buraya aktaran yorumlayan arkadaşlarımada teknik analizcilerimizede çok teşekkür ediyorum.
Ağustosun son haftasına kadar burada maalesef pek olamayacağım.Sağlıcakla kalın,
Saygı ve sevgilerimle,
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

1607 den dönecek gibi

1607 den dönecek gibi tekrar..

euro/dolar

şu an dolardan euroya geçiş yapıp parite 1,2500 lere gerldiğinde tekrar dolara geçilebilir.

Gıda Fiyatları..

    BM GIDA ÖRGÜTÜ nün açıklamasına göre 2008-2009 yılında ki gıda krizi bu sene tekrar olabilirmiş. Geçen yıl yaşanan ama bu kadar aşırı boyutta olmayan gıda krizi nedeniyle altın fiyatları rekor seviyelere ulaşmıştı hatırlayacağınız üzere.

Sn. smsn

Dediğiniz gibi düşünüyorum.Açıkcası ralli yapması yönünde beklentim var.Zaten dibi üç aşağı beş yukarı belli oldu.Taşınılabilecek risk bu ortamda bence alınmalı.

syn misafir 1907

aynen katılıyorum iyice skıştı artık ya aşağı ya yukarı patlıcak ama benim görüşûm yukarı geçen 2 yldada bu aylarda zatenyukarı ralli yapmıştı çok iyi hatrlıyom yine 1400 hatta 1300ler bekleniyodu en dibi yakalamak çok zor bence orta ve uzun vade için iyi rakamar

İçeriği paylaş İçeriği paylaş