ONS VE DOLAR BEKLENTİM -- rocco

Arkadaşlar merhaba , 
Önümüzdeki zaman diliminde ons ve dolar kuru  hakkında beklentilerim şu şekildedir. 
A- ONS HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM : 
1- Daha önceden de çok defa ayrıntılı olarak paylaştığım ons - endeks ilikşisinde bulunduğumuz noktayı ve ilerleyen sürecte bizlerin nelerin beklediğii düşünecek olursak . Bildiğiniz üzere 84-82-84 endeks dalgalanması sonrasında endeksin KADEMELİ düşüş trendine gireceğini ve bu süreçte onsun zirve hedefi ile çıkış trendine gireceğini bir çok defa paylaşmıştım. Süreç ilerledikçe endeks için kademeli düşüşte olası  destek noktaları ons için kademeli çıkış trendinde  direnç noktaları oluşturacağını düşünüyorum.Endeksteki dalgalanmada ikinci 84 seviyesini daha sonra 83,50 - 84 olarak revize etmiştik.  Cuma günü endeks 83,61 seviyesini test ederek bu aralığı görmüş ve devamında şu an için 83,40 seviyelerindedir. Burada benim takip ettiğim en önemli husus endeksteki geri dönüşün hangi seviyeden olacağıdır. Zira yüksek endeks sürecince ilk zirve 84,58 seviyesinde oluşmuş olup eğer bizim düşündüğümüz şekilde kademeli düşüş gerçekleşecekse 2. zirvenin hiç bir şekilde bu seviyeyi geçmemesi en öcelikli şarttır , çok anormal bir piyasa hareketi olmazsa endeksin 83,50-84 aralığından dönmesi kademeli düşüşün en önemli dayanağı olacağını düşünüyorum, Endekste günlük kapanışlar açılışa göre ekside kapanması ( 84 sınırına dayansa dahi ) şu anda  onsun seviyesinde dahai öncelikle takip ettiğim husustur. 
 
2- Endekste bekediğim kademeli düşüş dört aşamalı olacağı yönündedir.  Paralel  olarak da ons için beklentimiz çıkış trendi de dört aşamalı gerçekleşeceğidir. Bu aşamlar da onsun çıkış trendinde oluşacak zirve seviyesi spekülatörlerin oluştaracağı piyasa koşulları ile risk iştahı ile yakından ilgili olacaktır. Şu aşamda ons için ,henüz çıkış trendi başlamamış olsa da çıkış trendi önesi en zorlu ve sıkıntılı aşamdayız. Ben ons için beklediğim çıkış trendi öncesi zirve hedeflerimi endekste düşüş trendini takip ederek ilerleyen süreçte vermek istiyorum. Ancak takip edeceğim en önemli ve öncelikli kıstas endekte dip olarak gördüğüm  78,50 -79 endeks seviyesinin görülmesi ile ons için zirvenin oluşacağını düşünüyorum. 
Endekste beklediğim kademeli düşüşte olası destek noktaları ve paralele olarak ons için çıkış trendinde beklediğim diren bölgeleri ise şu şekildedir. 
1. AŞAMA Endekste 83,50-84 aralığından geri çekilme bekliyorum , Bu geri çekilme 82 sendeks seviyesine kadar olacağını düşünüyorum ( Bu aşamada cuma günü başlayan artışın ons için devam edeceğini düşünüyorum ) (Kısa bir açıklama cuma günü endeks ve ons aynı anda arttığına şahit olunmuştur , bu aslında TREND DEĞİŞİMLERİNDE GÖRÜLEN bir hamle olup biz bu hamlenin benzerini 1799 usd zirvesi öncesi endeksin 78,70dden 79,50 seviyesine çıkışta onsun 1760 dan 1799 artmasında da yaşamıştık. ) Aslında olan spekülatif bir harekettir. Piyasa oyuncaları olası trend değişimleri öncesi ( zaten bekletileri olduğundan ) öncelikle alıma başlarlar bu arada karşı yatırım aracağı spükatif olarak arttırılmaya devam edilerek yatımcının ikilemde kalması sağlanır ) Kısacası cuma günü  yaşanan ters piyasa hareketi özellikle gün içinde açılışa göre görünen -20 usd ( 1180 ) leden + 30 usd ( 1233 ) seviylerine  yapılan alım tepki alımı olmayıp trend değişimi niteliğinde alım olarak görüyorum. 
2. AŞAMA  Endekste 82 ( 81,x  ) -83 dalgalanması ve sıkışma yaşanması bekliyorum. Bu aşamada ons için çıkış trendi öncesi son aşama olarak görüyorum , Bu aşamda 82 ( 81,x )  endeks seviyelerine kadar gerileme ile onsta yaşanan artışın frenleneceğini yaklaşık 1 aylık bir süreç boyunca bu bant aralığında dalglanam beklemekteyim . Endeksin tekrar 83 seviyelerine sıçraması ile ons için  çıkış trendi öncesi son geri çekilmelerin yaşanacağını düşünüyorum . ( 40-50 usd lik geri çekilmeler olabilir ) 
3. AŞAMA Endekste 83 sevielerinden 81 seviyelerine kader geri çekilme ile ons için çıkış trendinin tetikleneceğini düşünüyorum . Onsda yaşanan artış artık çıkış trendini hissettirecek derecede oluşacağını , piyasanın boğa piyasasına dönüşeceğini düşünüyorum . Bu aşamda 81 endeks seviyesine oluşması ile çıkış trendinde ilk direnç noktasının oluşacağını ve ilk kar realizsayonlarının oluşacağı düşünüyorum . 
4. AŞAMA Endekste geri çekilmenin 78,50-79 seviyelerine kadar oluşacağını ve bu süreçte ons için zirve hedefini,n oluşacağını ve çıkş trendinin tamamlanacağını düşünüyorum.
 
B- DOLAR KURU HAKKINDA BEKLENTİLERİM : 
 
Dolar kuruna bildiğiniz üzere en çok iki etken yön vermektedir. BIST ve DOLAR ENDEKSİ , dolar endeksi hakında düşünceler 79 endeks seviyesi altına kadar geri çekilme yşanacağı ve bunun dolar kurunu olumsuz etkileyeceği yönündedir. Bu konuya ilişkin düşünclerimi ayrıntılı olarak paylaşmaya çalıştım. 1,85 -1,90 ve üzeri yapılan alımlar benim düşünceme göre çok ama çok risk içermektedir. Bildiğiniz üzere BİST içerisinde % 70 yakın yabancı sermaye yer almaktadır. BİST çıkış trendine girdiğinde yabancı sermaye ülkeye girmekte , döviz bollaşmakta ve kurlar aşağı çekilmektedir. Ancak BİST düşüş trendine girdiğinde yabancı sermayenin ülkeden çıkması ile döviz sıkıstısı yaşanmakta ve kurlar yükselmektedir. Ancak BİST te yaşanan düşüş ve çıkış trendleri uzun peryotlu olmaktadır. Bu aşamada BİST te düşüş trendinin 96000 seviylerinden başladığı düşünülürse olası geri çekilmenin endeksteki olası düşüş trendinden daha uzun peryotlu olmaı muhtemeldir. KIsacası endekste düşündüğüm geri çekilmenin BİST tek, geri çekilmeden daha önce şekillenebeileceğini , Bist teki geri çekilmenin endekste olası geri çekilme ile dolar kurunda oluşabilecek zayıflığı tolere edemeyebileceğini düşünüyorum . 78,50 -79 endeks seviyesi eğer beklediğimiz gibi gerçekleşirse kuru 1,80-  1,83 TL aralığında görmek benim açımdan hiçte şaşırtıcı olmayacktırBu bakımdan dolar konusudna bence çok dikkatli olunmalı, Ancak BİST açısınadan önümüzdeki 2 aylık peryotta 60000 altı senaryo oluşursa kur güçlü kalabilir , ben BİST te bu kadar kısa sürede geri çekilme beklemiyorum. Tabi böyle bir senaryo en çok gram altın yatırımcısının işine gelen bir gelişme olacaktır. Yüksek ons ve yüksek kur bulunduğumuz seviyeye göre ciddi rakamlar doğurabilir. 
 
C- YUKARIDA SAYDIĞIM ENDEKS HAREKETİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLECEK NEDENLER : 
 
1- Dolar endeksindeki yıllar içinde yaşanan peryodik dalgalanmalar ( EN ÖNEMLİ NEDEN ) 
Ağustos 2011 endeks 73 ( ONS TARİHİ ZİRVE ) ,Ekim  2011 Endeks 80      ( + 7 puan ) 
Ocak 2012 endeks 82 ( Ons dip )  ,  ŞUBAT 2012 endeks 78 ( Ons Zirve )  ( - 4 puan ) 
Şubat 2012 endeks 78   ( Ons düşüş trendi başlangıcı ) , Temmuz 2012 Endeks 84 ( Ons dip )  ( + 6 Puan )                                  
Temmuz 2012 endeks 84 ( Ons dip ) , Eylül 2012 endeks 79 ( Ons zirve )    ( -5 puan ) 
Eylül 2012 Endeks 79 ( Ons zirve ) , Mayıs 2013 endeks 84,50 ( + 5,5 puan )  ( devam eden süreç ) - Şahsi düşüncem zirve oluştu  
Bildiğiniz üzere yatırım araçları dolar üzerinden fiyatlanmakta , doların gücünü dolar endeksindeki seviye belirlemektedir. Piyasa oyuncaları yüksek endeks dönemlerinde piaysadan doların çekilmesini sağlayıp doları güçlendirmekte ve dolar iel değer biçilen tüm yatırım araçlarının baskılanmasına neden olurlar , bu şekilede ellerindek dolar ile yatırım yapacakları emtiyadan hisseye herşeyi ucuza mal edip süreç ilerledikçe endeksi baskılayıp piyasda likitideyi bollaştırırak yatım araçalarını ucuzdan alıp karlı satma hareketine girişiler. PİYASANIN TEMEL İŞLEYEŞİ BU ŞEKİLEDE OLUP , Ellerindeki değerli doları sayısal anlanmada arttırmalarının temel yolu budur. UCUZA AL KARLI SAT. 
 
2- QE 3 ile yapılan tahvil alımlarında bulunduğumuz süreçte azaltılacağını düşünmğyorum. Tabikide süreç ilerledikçe bu olgu zamanı geldiğinde gerçekleşecek ancak ben şu aşamda mevcut ABD verileri ile FED in tahvil alımlarına son verecğini veya ciddibir biçimde azaltacağını düşünmüyorum. Daha öncedende belirttiğim üğzere qe 3 son bulmadan fiyatlaması da son bulmayacaktır. Fedin özellikle ekonomik koşullara göre arttırabilirz veya azaltabiliriz açıklamsı iki yönlüdür. Piyasa şu anda gerekirse azaltabiliriz ksımını açıklamıştır, dikkat edin bozulma eğilimine giren enflasyon , büyüme verileri ile duraklama everesine giren işsizlik verileri FED beyanında geçen gerekirse arttırabiliriz ksımını fiyatlamayaçalışabilir. Ben ilerleyen süreçte dolar endeksinindekşi baskılama nedeni olarak bozulma eğilimdene giren ABD verielrinin GEREKİRSE TAHVİL ALIMINI ARTTIRABİLRİİZ spekülasyonunu kullanılacağını düşünüyorum. 
 
3- ABD harcama kesintileri yetkili ağızalrdan cidid risk olarak görülemket , ABD büyümesinin düşüreceği ve istihdamın arzulanan seviyeye çekilmesinde engel olacağını düşünenlerdenim. Bu konu eylül ayında çözülecek , kimbilir o aşamda nihai çözüm için hangi tarih verilecek ve bu konu Cumhuriyetçiler ile Demokratlr arasında siyasi rant olarak daha ne kadar bir süre kullanılacaktır. Kaldıkı harcama kesintileri konusudna varılacak nihai anlaşma mevcut durumdan daha çok mu katkısı bulunacak, QE 3 ile ABD ekonomisine  sağlanan ivme harcama kesintileri ile belli ölçüde bertaraf edilmekte programın verimlilik gücünü düşürmektedir. IMF başkanı Lagarte da  bu konu üzerinde açıkladığımız şekilde düşüncelerini beyan etmiştir. 
 
4- Yüksek endeks ABD nin uluslar arası piyasada rekabet şansını zayıflatır, Yüksek endeks AB , Japonya , İngiletere başta olmak üzere dünyanın geri kalanı için avantajdır. Üretim laiyetleri ve satış fiyatları düşük endeks dönemine göre dolar cinsinden dah ucuza gelmekte ve kendi mallarını dış piyasalara satabilmektedirler. Endeksi yükselten FED in genişlemeci para politikasından ziyade , AB , Japonya , İngiltereden gelen düşüş faiz politikası ve ciddi parsal genişlemelrdir. Bu durumu ABD tarından değil bilakis rakipleri tarafından planlanmıştır diye düşünüyorum. 
 
5- ABD nin dış borç stoğu göz önüne alındığınında her halde doların değerlenmesini pekte isteyeceğini sanmıyorum 16 trilyon dolar dış borç ödemesi , üstüne üstelik sürekli borç stoğunun dolması ile muhalefetle çözüm massına oturmak zorunda kalan bir iktidar pekte arzu edilmesi istenilen bir gelişme olmasa gerek. 
 
Arkadaşlar sürece dair tüm düşüncelerim yukarıda yazdığım şekildedir. Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerdir. Bu hususun göz önünde bulundurularak yapmış olduğum açıklamarı fikir alış verişi kapsamında değerlendirilmesini , kesinlikle yatırım tavsiye olarak görülmemesini  rica ederim . Saygılar . 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

tbr

kardeş tek kelime ile muhteşem... yorumların çok açık ve net. 

sn.rocco

eline sağlık, teşekkür ederiz...................

teşekkür ederiz abi... eline

teşekkür ederiz abi... eline emeğine sağlık....

İçeriği paylaş İçeriği paylaş