ONS TREND DEĞİŞİMİ İÇİN -- rocco

Arkadaşlar merhaba
,
Daha önceki yorumlarımızda kısaca ;
Fedin parasal sıkılaştırmaya devam etmesi ve AMB nin gevşek para politikası  ile  euro / dolarda düşün devam edebileceğini , bununda dolar endkesini destekleyebileceğini , artan endkesin ons için baskı unsuru olabileceğini sıkça dile getirmeye çalıştım. 

Mevcut duruma bakacak olursak 

1- EURO / USD , İlk olarak euro / usd fiyatlamasında asıl olan fedin ne yapacağıdır. Fed % 2 üzerinde gezinen yıllık enflasyonun olduğu , büyümenin ve tarım dışının kabul edilebilir bir oranda geldiği, işsizlik oranının % 5 lere dayandığı bir ortamda düşük faiz politikasını çok fazla sürderemez. Çünkü % 0,25 lerden % 0,50 lere yapılan faişz arttrımı sadece birinci aşamaydı , faiz oranlarının sıfıra yakın seviylere çekilmesi öncesi norml faiz oranları % 2,5- % 3 arasındaydı. Şu anki faiz oranları fed tarafından hala olağan üstü düşük olark nitelenmektedir. Diğer taraftan AMB nin toparlanma amacı ile gevşek par politikasına devm edeceğini üstüne basa basa vurglması da bir etkendir. Bu iki, etken euro / dolar paritesinin artışı üzerinde sürekli baskı oluşturmakta ve dolaylı olarak dolar endendeksinin belli bir seviye altına düşmesini frenlemektedir. 

 
2- DOLAR ENDEKSİ ,
Dolar endkesi 15 yıllık peryıtlar halinde zirve fiyatlamsı yapmaktadır, ancak bu zirve fiyatlaması süreç içerisinde azalan bir hal almıştır, 130-120 zirveleri yukarıda parite grafiği ile ters orantılı olarak oluşmaktadır. Şimdi burada dikkat edilecek nokta dolar endkesinin 79 enkdes sonrası yaşadığı çıkışta daha alacak yolunun olup olmadığıdır. Zira artma eğiliminde olan enkdes hem dolar kurunu hem euro / dolar paritesini hemde ons fiyatlamsını etkileyebilir. Bence endkeste son zirve 100 lü seviyelerden yaşanan geri çekilme fedin faiz arttrımları rsında geçen süreçte kar realizasyonu niteliğindedi.r. Kısacası fedin ikinci, faiz arttrıı ile bu kar reazasyonu son bulup endeks tekrardan artışa geçebilir. 

 
3- ONS;
Ons konusudna 1046 usd seviyesinden yaşana artış 1920 usd den bu yana yaşanan geri çekilmenin kapsamlı bir tepki alımı mı ? Yoksa trend mi değişti ve tekradan uzun vadeli çıkış trendi mi başladı sorusunu ala getirmekte. İlk olarak 1530 usd kırldıktan sınra oluşan darbant aşağıdaki resimde görlmektedir. Bu dar band yukarı kırıldı , böyle bir durmda ben açıkçası ilk etapta trend değişti şeklinde düşünürdüm, ancak bir diğer nokta 1920 usd den başlayan geri çekilmede 1920-1790 usde den gelen doğrusl hat ise 1310-1320 usd bandından geçmekte, işte son yaşanan artış bu bandı henüz kıramadı. Burada dikkat edilecek noktalar bence özellikle uzun vade yatrımcıları için ilk olarak geri çekilmenin 1170-1160 usd bandında tutunup tunumayacağıdır. Eğer 1160-1170 usd bandı test edilir ve bu sevyede tutunmayı başarırısa bunu tekrardan konuşmakta fayda vardır. 
 
 
Sonuç olarak benim düşüncem ; Dolar enkdesi ikinci faiz arttrımı öncesi bence kar reazlisyonunu yaptı ve tekradan yukarı bir ivme yapabileceğidr. Yükseln enkdes onsu tekrardan 1160-1170 usd seviyelerine çekebilir. Eğer biz yanılırz ve bu seviyeden endeks düşmeye devm eder ve ons 1310 -1320 bandını kırarsa ozaman trend değişimi için konuşabiliriz. 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş