KRİTİK SÜREÇ YAKLAŞIYOR -- rocco

Arkadaşlar merhaba ,

Son dönem tüm yorumlarımda dolar endeksinin kısa vadede 79,20 seviyelerini test etmesini beklediğimi ve bu süreçte onsun destekleneceğini ancak orta vadede dolar endkesinin ilk etapta 83,50 ve devamında 85 hedefine yönelebileceğini bu süreçte yükselen dolar endeksinin onsu baskılayabileceğini belirtmiştim. 

Belirtmiş olduğum endeks dalgalanması aşağıdaki iki ihtimalin gerçekleşmesi durumunda geçersiz olacaktır. Bu durumda aşağıda yazılı hallerde  ilk olasılıkta  kısmen ikinci olasılıkta  ise tamamen yanılmış oluruz. 

1- Eğer dolar endeksi 81,40-81,50 bandını hacimli kırarsa orta vade hedefimiz olan 83,50 beklediğimizden daha çabuk gerçekleşebilir. ( Bu durumda 79,20 test edilmeden çıkış trendi başlamış olacaktır ) Son 1 aylık kısa vadede 2 defa bu bant zorlandı ancak kırılamadı bu da 79,20 nin test edileceği beklentisini, bende kuvvetlendirmiştir. 

2- Endkesin 78 seviyesi veya altını test etmesi. Bu durumda süreç çok daha farklı gelişir ve 85 endeks hedefimiz orta vadede tamamen ortan kalkar. Ben bu ihtimali çok zayıf görüyorum maksimum 79 seviyelerine kadar geri çekilme ve ons için desteklenme söz konusu olabilir. 78 veya altını kesinlikle beklemiyorum. 

Bulunduğumuz sürece bakacak olursak 79,20 endkes seviyesini dip kabul edecek olursak şu anda test edilen 81,15 seviyesine göre geri çekilmede en önemli destek 80,20 seviyesi olmuştur. yakın zaman diliminde 80,20 seviyesinin test edilmesi veya aşağı sarkma benim düşünceme göre artık 79,20 endeks seviyesinin gelişinin habercisidir. 

A- KISA VADEDE DOLAR ENDKESİNDE 79,20 TEST EDEBİLMESİNE NEDEN OLABİLECEK GELİŞMELER : 

1- 06-02-2014 Tarihli ABM ve İNG. Merk. Bank. faiz kararları. Bu etken dolar endkes hesabında etkili olan iki para biriminde fazilerin sabit tutulması endkesi baskılayabilir. Burda faizlerin sabit tutulması şartının yanı sıra bu karara neden olabilecek temel gerekçenin euro bölgesine ilişkin ve İngiltere ekonomisine ilişkin toparlanmanın gösterilmesi ve pozitif bir tablo çizilmeye çalılması neden olabilir. Faiz kararı sonrası yapılacak açıklamalrda şu an için ekstra faiz indirmine gerek olmamasının gerkçesi olarak işlerin yolunda olarak gösterilmesi euronun ve sterlinin güçlenmesine euro / dolar ve gbp/ usd de artışa nedne olabilir. Bu da endkesi kısa vadeli olark baskılayabilir. 

2- 07-02-2014 tarihli ABD işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verisi . Son  ABD büyüme verisi bir önceki ay % 4,1 den bu ay % 3,2 ye  azalmıştır. Ayrıca Ism imalat 51 seviyesinde gelerek son 5 aylık peryoda göre olumsuz tablo çizmiştir. Ancak haftalık işsizlik ortalaması 332 K olarak bu ay için belirlenmiştir. Bu oran bir önceki aya ait  haftalık işsizlik oranı ortalamasına göre 356 K dan düşüş göstermiştir. Eldeki verilere bakılacak olursak tarım dışı istihdam azalan haftalık işsizlik başvurusu oratlaması sebebi ile bir önceki aya oranla daha kuvvetli gelebilir. Geçen ayki oran 74 K idi bu ayki beklenti 185 K .  Düşen büyüme oranı ve düşen ısm imalat varisi bir önceki ay oranla işsizlik oranı olan % 6,7 den düşüşün önüne geçebilir. Kısaca son dönem temel verilere bakacak olursak sabit kalan hatta artma ihtimali olan işsizlik oranı veya bir önceki aya oranla artmış ancak beklentinin altında kalmış bir tarım dışı istihdam verisi açıklanbilir. Bu da endkesi kısa vadede baskılamak ve onsu desteklemek için bahane olarak kullanılabilir. 

B- ORTA VADEDE İLK ÖNCE 83,50 VE DEVAMINDA KADEMELİ OLARAK 85 ENDEKS SEVİYESİNE NEDEN OLABİLECEK GELİŞMELER : 

1- FED in QE 3 ile yaptığı tahvil alımında süreç ilerledikçe yaşanacak belirgin azalma : Azalan dolar arzı piyasada doların değerlenmesi ve dolar endkesinin artışında başlıca dayanak yapılacağını düşünüyorum. 

2- FED in QE 3 ile yaptığı tahvil alımını sonlandırmasına yakın dönemde % 0,25 lik  faiz oranını artırması durumu . Bildiğiiz üzere Fed geçen dönemki beyanlarında % 7 lerin altına inildikçe tahvil alımını azaltıcağını ( süüreç ilerledikçe son bulacğını ) devamında ise % 6 işsizlik oranlarının test edilmesi ile mevcut %  0,25 lik faiz oranında artışa yönelebileceğini açıklamıştı. Kısacası tahvil alımının azaltılması nasıl bir tehlike ise bunun fiyatlamasının bitmesi süreci sonlandırmamakta , qe3 ün son bulması sonrası bir de faiz artışı dolayısı ile ikinci bir ciddi gerekçe fiyatlanmaya başlayabilir. 

3- Dönemsel olarak yaşanan büyük endeks dalgalanması . Bu gerekçe bence en önemli sebeptir. Çünkü 79-85 bandında yaşanılan büyük endeks dalgalanmalarında tüm yatırım arçlarında fiyatlamalar en baştan yaşanmaktadır. Bu etkiyi yaratan büyük endeks dalgalanmaları yaşanırken istenilen hedefe yönelmek için tüm gerekçeler ön plana çıkartılır. Nasıl ki Kıbrısın altınlarını satacağı spekülasyonu , Yunanistanın temerrüde düşeceği spekülasyonu , İspanya ve italya bankalarının batacağı spekülasyonları ... Bunlar istenilen ana hedefe ulaşmada sadece araçtır. Aslında yukarıda saydığım iki nedende asıl ama ulaşma konusudna sadece araçtır. Son 3-4 yıllık peryotta endeks dalgalanmasında 79 seviyesi dip , 83-85 bandı ise zirve olark fiyatlanmakta ve bu peryodik dalgalanma bilinçli olarak istikrarlı bir şekilde yapılmaktadır. 

4- EURO Bölgesinde yaşanacak ekonomik gelişmeler. Şu an için fiyatlanmaya başlamamış olsada endeks çıkışı başladıktan sonra biz önemli haber kanallarında Yunanistanın borç ödeme sıkıntısı , İspanyadaki bankalrın batma ihtimali ve işsizlik oranı , euro genelinde yaşanan krizin resesyonun etkilisi ile dağılma sürecini tetikleyeceği, İtalyanın yaşanacak siyasi krizleri haberlerini sıkça görebilriz. Bunlar pek tabikide aslında hedef olan üst seviye endkese ulaşmada araç olarak kullanılcak bahanelerdir. Euro bölgesinde oluşturulan bu olumsuz tablo senaryoları geçmiş dönemelerde yaşadığımız tecrübelerde bize şunu öğretmiştir. Eğer endkesi yükseltmek istiyorsan euro bölgesindeki hasata ekonomileri göz önüğne çıkar euro /dolar paritesini baskıla endeksi yükselt. Merkel bu duruma geçtiğimiz hafta açıkladı , şu anda yaşanılan yalancı bahara kanmamak gerktiğini , ortak mali politkalrın güçlendirilmemesi durumunda borç krizinin aşılamayacağını açıkça dile getirmiştir. 

 

Orta vadede yaşanabilecek endeks çıkışını ons için ciddi bir risk olarak görüyorum. 

 

Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatırım tavsyesi değildir. 

 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş