Kısa ve Orta Vade Yatırım Stratejisi (HakMan)

 

Bugün yazdığım bir mesajı anasayfada paylaşıyorum ...

 

 

Arkadaşlar, altın çıkmak için bi kibrit çakılmasını bekliyo. Bu konjektürde zor düşer, zaten 1580'lerde dolaşıp duruyo. Kısa ve orta vade için planım bu doğrultuda.

 

Ha çıkış da çok kallavi olmayacak ama daha önce konuşulduğu şekilde 1620-1637'ler. Gördü mü karda olan parçaları çıkarım.

 

Bu bantlardan faydalanmasını bilmeliyiz.

 

(Ek: Bu mesajı yazdıktan 15 dk sonra 1582-1597 yaptı, ve ben 1581'den aldığım 3 parçayı kar-ı ile verdim. Dediğim gibi bantlardan faydalanmasını bilmeliyiz. Şimdi 157X ya da 156X beklentisi ile bu 3 parçayı bekleteceğim. Diğer 4 parça alım noktaları: 1611/1611/1636/1650)

 

 

Bu fırsatta geçen Cuma okuduğum haberlerden bi özet geçeyim.

 

Evet ABD'de işsizlik azaldı ve tarım dışı istihdam rakamı beklenenin çok üzerinde geldi. Ama yatırım firmaları, bu şekilde en az 2-3 tane daha veri görmeliyiz düzlüğe çıktık demek için diyor. Bi taraftan tam zamanlı değil de saatli (kısmi) istihdamın bu verileri şişirdiğine dair bir bilgi var. Diğer taraftan tüm yatırım firmaları veri konusunda gaza gelmeyin şeklinde ağız birliği etmişler. Ayrıca geçen sene olduğu gibi iyi giden havaların daha sonra yapılacak istihdamı öne çekmiş olabileceği konuşuluyor. Durum bu yani.

 

Bakın dolar index 83'lerde. Dolar index dediğimiz nedir?

 

Euro (EUR), 57.6%

Yen (JPY), 13.6%

Sterlin (GBP), 11.9

Kanada doları (CAD), 9.1%

İsveç kronu (SEK), 4.2%

İsviçre frangı (CHF) 3.6%

 

Şimdi bu para birimlerinin çoğu düşüşte. Dolar index tersine hareket ettiğinde (düştüğünde) bunlar da çıkışa geçecek. Yatırımınızı dolara yaparken iki kere düşünün. Çıkış yapacak olsaydı şu konjektürde çıkardı, ama İMKB iyi dayanıyo ve şu anda 83500'de, bence en az 85000'e kadar gidecek. Bu durum gene dolar/TL'nin çıkmasına engel olacak. Bu sefer İMKB düştüğünde dolar index aşağı gideceği için biz gene 1.82+'leri göremeyeceğiz. Yani dolar/TL beni çok hayal kırıklığına uğrattı ama durum bu arkadaşlar (Ki forumda benden daha dolarcı yoktur herhalde :). Dolar/TL bi 1.78XX'ler ya da altına düşmeden biraz alternatif araçlara yatırım yapacağım (Özellikle sterlin, isviçre frangı ve yeni takipteyim).

 

(Yazıma ek: İş bankasında 10bin TL'ye 30 gün vadede verilen para 50TL'ye kadar düştü. Bu parayı vadede bekleteceğime alternatif döviz kurlarına girmek daha fazla getiri ile sonuçlanabilir. Misal bugün 1.76 civarı Kanada Dolarına 10bin TL giriş yaptım. 1.77'den versem getirisi 56TL. Böyle bir artış için potansiyel mevcut. Olur da 1.80'e giderse geçmişte yaptığı gibi, kar katlanıyo.)

 

Gene de bi 15-20 bin dolar tutuyorum elimde ne olur ne olmaz diye.

 

Yatırım Tavsiyesi Değildir, Kişisel Stratejidir. Düşer kalkmaz bir Allah. Benim stratejimde bekleme önemli yer tutar. Beklemeye sabrınız yoksa benim stratejim size uymayabilir.

 

HakMan.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sabır

çok haklısın hakman beklemek en önemli strateji.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş