Bazı bankaların altın günleri düzenlemeleri hakkında yapılan bir araştırma

1 yazı / 0 yeni
Çevrim dışı
Katıldı: 25 Ara 2012
Bazı bankaların altın günleri düzenlemeleri hakkında yapılan bir araştırma

Sevgili arkadaşlar merhabalar
Siteyi yeni yeni izliyorum, gercekten özverili çalışan ben kazanıyorum buradaki arkadaşlarda kazansın, bilgimizi paylaşalım bilgimiz artsın diyen bir topluluk var gercekten çok guzel. ben de bu topluluğa bire bir bankalara giderek yaptığım altın günleri değerlendirmemi paylaşmak istedim.
örneğimiz 22 ayar altının dönüşümü;
22 ayar altın demek ortalama 24 gram altında 22 gr saf altın (24 ayar) 2 gr diğer madenler var demek. Bunu internetten araştırıp öğrenmiştim o zaman şöyle bir hesap yapabilirim dedim;
24 gr (22 ayar altın) da        22gr saf (24 ayar) altın varsa
100gr da                                  X gr saf (24 ayar)  altın vardır   
buradan sonuç olarak 100 gr (22 ayar altın),  91.66 gr (24 ayar) altına karşılık gelir. Diğer madenleri  hesap etmedim. Buradan bir katsayı elde ettim, şöyleki elimdeki 22 ayar altının gramını 0,9166 ile çarparsam 24 ayar altın karşılığını bulabilirim.
pratik uygulaması: elimde bulunan 72,10 gram (22 ayar ) altını 0,9166 ile çarptım sonuç 66.08 gr saf (24 ayar) altın etti. bu hesapla önce gar. gittim adamlar bilezikleri tarttı ve banka altın hesabına 65.21 gr (24 ayar) altın yatacağını söyledi. başka bir gun kuv. gittim orada tarttılar 65,7 gr (24 ayar) altın olarak hesabıma yatacağını söylediler. bu sefer bir kuyumcuya gidip elimdeki 22 ayar altınları satıp 24 ayar altına dönüştürmek istediğimi söyledim onlarda elimdeki altının karşılığının 65 gram  (24 ayar) altın olacağını söyledi.
Genel değerlendirme şu; elinizdeki  22 ayar altının gram değerini,  0,91 ile çarparsız 24 ayar altın olarak gram değerinin karşılığını bulabilirsiniz. bu bankalar arasında yaklaşık 100 gram altın dönüşümünde 20-30 tl fark olabiliyor yani gram başına 20-30 krş.
inşallah faydalı olur.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş