OLASILIKLARIM

1 yazı / 0 yeni
Çevrim dışı
Katıldı: 13 Haz 2013
OLASILIKLARIM

Ben bu yılın sonunda FED'in parasal genişlemeyi azaltacağını hatta bunu beklentinin üzerinde yapabileceğini düşünüyorum. Burda bir süpriz yok nede olsa herkes budurumu bekliyor. Ancak ben bu azaltmanın ekonomik verilerle bağlantılı olmayacağını düşünmeye başladım. FED parasal genişleme ile bu işin çözülmediğini biliyor ve bir umuttu, piyasalar QE bağımlısı yaptı. Algılar bozuldu para ekonomiye kaymadı zengini daha fazla zengin etti. Yani ekonomi canlanmadı. Dikkat edilirse çin merkez bankası çinde likidide sorunu yok dedi mesele paranın ekonomideki uygun kanallara akmaması dedi. Diğer ülkeler gibi genişlemeci para politikasını benimsemedi, çünkü işe yaramadığını biliyorlar. Onlarda QE bağımlısı olmak istemiyor.

Son gelen kötü büyüme verisi ile normalde altının yükselmesini beklerken borsalar yükseldi. Eminimki bu bozuk algıdanda FED rahatsız olmaya başlamış. Dikkat edilirse işsizlik oranı %6.5 gelene kadar bu işe devam edeceklerdi(Bu oranıda dikkat ederseniz6.8'e yükseltiler). Ayda 0.1 düştüğünü (arada bazen yükseliyorda neyse) düşünürsek 6.5 için en iyi ihtimalle 10 ay daha var. Bernanke yeni gelecek FED başkanına bu işi bırakmadan azaltmaya başlayacak. Yeni gelecek kişi uzun süre bu koltukta kalacak, onun baştan yıpratılmaması için zaten gidici olan bernanke bu durumu üstleneceğini düşünüyorum.Benim vurgulamak istediğim bunu ekonomik verilerin iyi yada kötü oluşuna göre değilk, her halükarda yapacak. Duruma göre, verilere göre demelerinin sebebide piyasaları korkutmamak. İşsizlik oranındaki beklentiyide bu nedenle yukarı çektiler.

Cuma günü çok önemli bir veri olan tarımdışı istihtam verisi var. Şunu düşünüyorum bu veri kötü gelse altın gerçekten çok yükselirmi yoksa borsalarmı yükselir. Bu durumu kötü gelen büyüme verisinde borsalar lehine hep beraber gördük. Bana göre altının yükselmesi için dünyanın biraz korkması lazım ve gerçeklerle artık yüzleşmesi lazım. Altın ozaman yükselecek, çünkü altın gerçekten kim nederse desin güvenli limandır. Bu korku parasal genişlemenin azalmasında sonra panik haliyle bir süre sonra gelecektir.Ağustos ayına kadar düğün mevsimleriyle birlikte oluşacak fiziki talep doğrultusunda yükselme bekliyorum, ancak yıl sonuna doğru parasal genişleme azalınca bir düşüş olacaktır. Gelişmekte olan ülkelerden henüz sıcak para çıkışı tam olmadı. Parasal genişlemede azalınca bu çıkışlar hızlanacaktır ve özellikle türkiyede döviz kurunu yukarlarda göreceğimize inanıyorum. Son verilerimizde geçen seneye göre ihracatın ithalatı karşılama oranı azalmış ve cari açığımız büyüyor. Bu noktada sıcak para çekilinde bizi zorgünler bekleyebilir, portföyde dolara mutlaka yer açacağım. Altın düşerse buradan zararı dengeleyebilirim. TL'nin yılsonuna kadar zayıf kalacağını ve 1.9 altına uzun süre gelmeyeceğini düşünüyorum.

SAYGILAR. YTD

İçeriği paylaş İçeriği paylaş