EURO / DOLAR PARİTESİ VE ENDEKS -- rocco

 Arkadaşlar merhaba ,
Euro /Dolar paritesinin ilerleyen süreçte nasıl fiyatlanabileceği ve bunun ons ve dolar endeksi üzerindeki etkilerini güncel gelişmeler doğrultusunda düşüncelerimi paylaşmaya çalışacğım. 
İlk olarak biz yaklaşık 1 yıldır  euro /dolar paritesinde 1,40 lardan ve dolar endkesi bazında 79 seviylerinden itibaren hep şu hususu dile getirmey çalıştık. Fedin düzelen ekonomik veriler doğrultusunda pasral sıkılaştırma yoluna gitmesi ve AMB nin sıkıntılı Avrupa ekonomisini canlandırmak enflasyon ve büyümenin , istihdamın önünü açmak için parsal genişlemel-ere girişebileceğini , her iki, yönlü yaşanack bu para politikaları sonucunda euro /dolar paritesinin düşeceğini ve bunun sonucunda dolar endkesinin artışa geçebileceğini yükslen endkesin onsu baskılayabileceğini açıklmaya çalışmıştık. Söylediklerimiz temel analiz bakımından belirli bir noktaya kadar sonucunu verdi özellikle 88-89 endkes seviyelerine kadar yükselen endkes onsu 1130 usd seviyelerine kadar baskılmaya başardı . Ancak sonrasında endkesteki yükselmeye rağmen onsun tekrardan ciddi bir artış göstermesi temel piyasa denklemine ters bir gelişmedir. 
Buradan iki sonuç çıkartılabilir. 
1. İhtimal ; Endeks bazında trend değişimine yaklaşıldı ve endkesteki düşüş trendinin başlaması ile ons bazında artış daha da devam edebilecektir. Çünkü bu tip aykırı hareketler özellikle onsun yüksek endeks değerlerine rağmen artışa geçmesi onsun trend değişim noktalarında yaşanmaktadır . 
2. İhtimal ; Endkesteki çıkış 94 ile sınırlı değildir ve 110-115 endeks değerieri ilerleyen süreçte test edilebilir. Beklenmedik endkes fiytlamaları onsu çok daha ciddi satış dalgası ile baş başa bırakabilir. Tabi endeks çıkışı bir anda değil kar realizasyonu sağlanarak gerçekleşebilir.  Şimdi bu ihtimal üzerinde biraz yorum yapmak istiyorum , 79-89 endeks aralığında onsun baskılaması ve devamında 89-94 endkes aralığında onsun aykırı olarak spekülatif olark artması 110 endeks üzeri fiyatlama için son artış dalgası olabiir. 
 
Aşağıda son 25 yıllık dolar endeks hareketi görülmektedir. Özellikle euro /dolar paritesinin 1 seviyesinin altına( 0,85 ) indiği 2002 -2003 yılları aralığında dolar endeksinin 115-120 bandını test edebildiğini görüyoruz.  Fed parsal genişleme öncesi 2008 yılı krizi öncesi % 3,5 oranında olan faiz oranlarını yaklaşık 1 yıl içinde olağanüstü indirerek 0,25 seviyelerine kadar çekmiş ve günümüze kadar uygulmaıştır. Şimdi son yapılan fed açıklmalarından ilerleyen süreçte fedin kademeli olark faiz arttırımı beklentisi olduğu aşikardır. Kriz öncesi uygulann faiz oranları % 3,5 seviyesi olup ekonomik toparlanmaının tam anlamı ile sağlnması ve maskimum istihdamın birlikte sağlndığı ekonomik bir ortamda fedin faizleri olağan üstü düşük seviyesinden normal seviyesine çekmesinin önünde hiç bir engel yoktur. Tabikide faizler bir anda % 3,5 yapılması beklenemez ancak özellikel ilk faiz arttırmından sonraki süreçte kademeli artack faiz oranları doların riskli yatım araçlarından risksiz yarım arçlarına yönelmesini sağlayabilir. Endkes çıkışına devam için bence makul bir gerekçedir. 
İkinci olarak AMB 2016 Eylül ayına kadar parasal genişleme hedefi koymaktadır. Hedef % 2 enflasyon yaratmak ve durağan durumdaki ekonomiye ivme kazandırmaktır . Kısacası önümüzdeki süreçte euro piyasada bollaşacak ve değer kaybına uğrayabilecektir. Dolar endeks hesabında denklemin değer tarafı euronun değer kaybetmesi özellikel euro / dolar paritesinin 1 veya 0,9 bandına girmesi 110 üzeri edeks için yeterli olabilir. Çok kaba bir hesaplama ile 1,40 lardan 1,12 lere gerileyen parite endkesi 15 puan arttırabiliyorsa hedef parite seviyesi pekala 110 üzeri endeksi de gösterebilir. Diğer tarftan Yunanistan seçim sonuçları da euro / dolar paritesinin baskılanmasında etken olabilir Özellikle AB nin kemer sıkma politikaları karşısında Yunanistanın bundan sonraki süreçte nasıl bir tavır alacağı , trokyanın raporları doğrultusuda mali destek alarak ekonomisini  idame ettiren Yunanistanın bu yardımların kesilmesi tehdidi altında nasıl bir kriz ortamı ile tekrar baş başa kalabileceği paritenin fiyatlanmasında  euor için olumsuz gerekçelerden biri olabilir. 

Yukarıda yaptığım genel açıklmalr sonrası önümüzdeki 1,5 - 2 yıllık peryotta piyasanın genel hareketini kabaca açıklmaya çalıştım. Tabiki bu süreçlerde kar satışları tepki alımları gerekleşecek ve bizim düşecek veya çıkacak dediğimiz yatırım arçları bizleri yanıltabilecektir. Ama son aşamda oluşacak resim bence yukarıda açıkladığım şekilde olabilecetir. 
Bu süreçte özellikle gram altın , euro , ve dolar kuru üzerinde de kısaca firkerimi pylaşmak isterim. 
Özellile BİST artış eğilimindedir , ancak bu artış bana göre biraz sunidir. Dikkat edin önceki 94000 bist denemesinde ülke ekonomisi , büyüme , işsizlik ve bölgesel riskler  ülkeye sermaye akışı çok daha pozitifti, şu an için aynı şeyleri söylemek biraz zor , artış euronun likitide artışı sonucu bir miktar daha şekillenebilir ancak olası bir kar realizasyonunda ani sermaye çıkışlrında döviz kurlarında artışlar görebilriiz. Önümüzdeki 1 yıllık süreçte dolar kuru saydığım nednelerden dolayı genel anlamda güçlü kalabilir. Bu  durum dolylı olark gram altının ons satış yese dahi 75-80  TL bandının altına düşmesini sınırlaybilir. Döviz bazında alımı düşünseydim kesinlikle sabreder ve euronun uygun alım noktalarına yaklaşmasını beklerdim. Özellikle yüksek bist değerlerinde ve düşük euro / dolar paritesi euro alımı için en mükemmel zaman arlığıdır. 0,9-1 euro / dolar partesi beklediğimiz şekilde oluşursa endkeste maksimum seviylere yaklaşmış olabilir, Uzun vadeli altın ve euro alımları için güzel seviyler olabilir. Endeks ilelebet çıkış sergileyecek değildir. Özellikle 110 enkdes değerleri eğer düşündüğümüz şekilde gerçekleşirse piyasa çok daha farklı gerekçeleri ön plana çıkartarak endekste tekrardan büyük çaplı düşüş trendini başlatabileceğini düşünüyorum. Ancak şu an için uzun peryotlu ons çıkış trendi için konuşmak bence erkendir. Zamenı geldiğinde özellikle 110 endkes seviyleri geçildikten sonra oluşabilecek ons fiyatlması sonrası zamana yayılan ons çıkış trendini tekrar konuşabileceğiz. Eğer düşünceleriiz gerçekleşirse 110 üzeri enkdes sonrası oluşabilecek ons fiyatlması sonrası ons çıkışı ana trend niteliğinde olabilir. Şu anda yaşana çıkış 1900 usd den başlayn düşüş trendinde kısmi artıştır. Ancak ana trend hala düşüş trendidir. Eğer sizler ons bazında + 600 + 700 usd artışlarını görmek istiyorsanız  paritede 0,9-1 bandının altının test edilmesini enkdes bazında 110 seviyesini geçilmesini bekleyin derim. Gram altın bazında çok daha ciddi karlrın bu fiyatlamalr sonrası yaşanbileceğini öncesindeki artışların ise ana düşüş trendinin etkisi ile tekrardan satış baskıına mauz kalabileceğini düşünüyorum.  Ayrıca euronun göreceli olarak dolara oranla çok daha fazla artışını aynı süreçte konuşabileceğiz. Bunun için bence henüz zaman var diye düşünüyorum. 
 
SONUÇ OLARAK ; Paritede 0,9 -1 bandı hedef seviyedir, endeks karışılığı 110 endkes üzeri olabilir , ons bazında yaşanacak dip seviyleri sonrası belirttiğim seviylerden çok daha ciddi ons ve euro artışları görebiliriz. Eğer amacınız kısa süreli alsat yapmak ise ardaki dalgalanmalr buna fırsat vereblecektir. Ancak uzun vadeli yartımcılr için özellikle euro ve altın alımı düşünüp 2-3 yıllık süreçte alıp saklamayı düşünen arkadaşlar için vermiş olduğum hedefler yardımcı olabilir. 
Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatrım tavsiyesi değildir. Buradan özellike değerli dostlarım Misafir 1907 ve Aryanus arkaşlarıma hoş geldiniz demek istiyorum .  

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş