DÜNYA ALTIN KONSEYİ

Merhaba değerli arkadaşlarım,
 
Yakın zaman içinde Dünya Altın Konseyi'nin 2012 yılına ait ikinçi çeyrek raporu yayınlandı. www.gold.org adresinden ilgili rapora ulaşabilirsiniz.Üye olmak çok kolay;üye olmakla uğraşmak istemezseniz arama motorundan dünya altın konseyi raporu yazıp ilgili rapora ulaşabilirsiniz.
 
Altın yatırımcıları olarak mutlaka okumamız gereken bir rapor bence.Altınla ilgili çok önemli istatistikler mevcut.Raporda en dikkat çekici husus altın yatırımcıların canına okuyan 2012 yılı ikinci çeyreğindeki verilerin oldukça düşük olması.Yani 2012 ikinci çeyrekte altın talebi 990 ton iken Dünya'da geçen yılın aynı dönemine göre %7, bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 düşmüş.Son 9 çeyrek itibariyle talebin en düşük olduğu dönem olarak karşımıza çıkıyor.Sebeplerine ise raporda detaylı olarak yer verilmiş.
 
Altını değerlendirirken 4 açıdan altına bakmamız gerekiyor çünkü raporda altın talebi  4 kısımda incelenmektedir.
 
1.Jewellery(takı) : Toplam talebin %42 sini oluşturmaktadır.Hindistan ve Çin'in ise toplam takı talebinin %52 sini oluşturduğunu görmekteyiz.(124 ton Hindistan ve 94 ton Çin olmak üzere toplam 218 ton).Sadece takı taleplerini baz aldığımızda dahi Hindistan ve Çin'in Dünya toplam altın talebinin %22 sini oluşturmaktadır
 
2.Technology(teknoloji): Toplam talebin %11 lik kısmını oluşturmaktadır.
 
3.Investment(yatırım) : Toplam talebin %31 lik kısmını oluşturmaktadır.302 tonluk bu kısmın %36 lık kısmını yine Çin ve Hindistan oluşturmaktadır.İki ülkenin bu kısımdaki toplam talebi 107 tondur.Takı kısmına yatırım kısmınıda  eklediğimizde toplam Dünya altın talebinin %33 lük kısmını bu iki ülke oluşturmaktadır
.
4.Official sector(resmi kurumlar): Toplam talebin %16 sını oluşturmaktadır.Burada dikkat çeken husus ise çok ilginçtir ki altın tarihinde merkez bankaların en yüksek noktaya ulaştığı çeyrek olarak karşımıza çıkmaktadır.Altını bir bakıma ayakta tutan gerçekten merkez bankaları alımı olmuştur.
 
Raporda Rusya'ya çok geniş yer verilmiş.Raporun 1/3 ünü Rusya bölümü oluşturmaktadır.Rusya'nın geçmişi,altın piyasasındaki yeri,geleceği gibi konulara epey değinilmiş.Dünya'da gerek üretim gerekse talep tarafında ülkenin şuanda dördünci sırada yer alması ve uzun dönemde altın fiyatlarında ana etkenlerde biri olacağı ifade edilmiş.
 
Ana hatlarıyla faydalı olacağını düşündüğüm için sizlere raporu özetlemek istedim.Herkese raporu okumasını tavsiye ederim.Raporda benim dikkatimi çeken birkaç tane önemli nokta oldu.Birincisi Hindistan ve Çin'in bazı kişilerin ifade ettiği üzere hikaye olmadığı raporda çok net ortada.İkincisi altın talebinin çok düşük olduğu bu çeyrekte merkez bankalarının en yüksek seviyede altını  talep etmesi bana altın fiyatlarının dip noktası konusunda ve ülkelerin rezervlerinde farklılaşmaya gittiği konusunda görüş sağladı.Üçüncüsü spekülatif hareketler tabiki altını çok etkileyebiliyor ama bu kısmın %31 lik kısmı oluşturduğu gözardı edilmemelidir.Takı,teknoloji ve merkez bankası alımları toplam talebin %70 i ise ve yatırım kısmınında tamamı spekülatif hareketlerden oluşmadığını düşünürsek altın fiyatlarını etkileyen kısmın daha çok gerçekler olduğunu görüyoruz.Dolayısıyla Çin'de ekonomiye sağlanacak teşvikler ve rupee nin zaman içinde değer kazanması altın fiyatları için tetikleyici unsurlar olacak gibi...
 
QE önemli ama herşey değil.
 
Saygılarımla,
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Sn secret75

Yanlış anladıysam düzeltin lütfen.Bilgim ölçüsünde yardımcı olmak isterim.
Fon hareketlerinden kastınız sanırım ETFs ler.Borsa yatırım fonları gibi emtialar içinde mevcut.Raporda yukarıda bahsettiğim Investment yani som çeyreğe göre %31 lik kısmı oluşturan kısımda aynen şu yazılı:
Investment(total bar and coin demand plus ETFs and similar products).Burdan anladığımız ETFs lerin yani Exchande Trade Funds(Borsa yatırım fonu) ların bu kısma dahil edildiğidir.
Bahsettiğiniz yazı sanırım şununla ilgili ;
Altının makul fiyatı ne olmalı sorusu için şöyle hesaplama tekniği var.
Fair price of gold = central bank foreign reserves / central bank gold reserves,  yani altının makul fiyatı merkez bankaların yabancı para rezervlerinin altın rezervlerine oranı.
1960-1970 li yıllarda gerçekleşen değer altının makul fiyatından yüksekmiş yani altında balon varmış.
1970-1990 lı yıllar arasında birebir örtüşen bir seyir varmış fakat
1990 lardan sonra sürekli devletlerin ekonomiye müdahelesi para basması vs bu oranı yoldan çıkarmış.Bu hesaba göre şu anda realitede altının makul fiyatı 10.000 USD üzeri hesaplanıyor.
 
 

Bu rakamlar

Gerçek altının oransal dağılımı bunlar değil mi?
Bir de piyasada kayıtsal altınların da -FON- hareketleri Altın fiyatında etkili olmuyor mu?Fonlarda  gerçek altın yok ama banka alınmış olan fon kadar altını almayı taahüt ediyor sanırım.Karşılığı yok diye biliyorum.Bu oran nedir.Spekülatif hareketler bunları da tetikliyor mu?
Hatta bir yazı da ileride gerçek altın fiyatları ve kayıtsal altınların fiyatlarının ayrışmak zorunluluğundan bahsediliyordu?
mesela; gerçek altın ONS : 10.000 dolar
kayıtsal altın ONS: 150dolar
gibi.
tam bilgim yok aydınlatabilir misiniz?
 
 
 

ilave olarak

QE önemli ama herşey değil yerine QE çok önemli ama herşey değil yazmak daha doğru olur sanırım.Neticede doların değerini düşürüp diğer ülke para birimlerini dolara göre değerini yükselteceği içinde spekülatif etkisinin yanısıra takı vb kısmınıda harekete geçiriyor.Rupee gibi para birimlerinin değeride neticede yükselmiş olacak.
Syg

İçeriği paylaş İçeriği paylaş