Dolar/TL, TCMB, Enflasyon, Faiz, Büyüme.... İlişkileri

Ben merkez bankasından faiz indirimi beklemiyordum. Nedeni erdem başcının açıklamalarında enflasyona vurgu yapması, enflasyon yüksek oldukça sıkı para politikasına devam edileceği söylemidi .  Şimdi enflasyonu görmeden düşüş yapması söylediği ile biraz çelişti ve tekrar merkez bankasının bağımsız olmayıp siyasi baskı ile bu kararı aldığı algısını uyandırdı. Artık bir 50 baz puanda haziranda düşüş olur (50 baz) diye düşünüyorum. Ben bu günkü piyasa tepkisine bakınca merkez bankasının doğru bir karar aldığını sadece daha önce söyledikleri ile çeliştiğini düşündüm. Bunu yapmasaydı TL dahada değerlenecekti. Buda tekrar tüketim ve cari açığı artırabiilecektir.
Bu günün konusu dolar olduğuna göre. Şunu akıldan çıkarmayalım hükümet ve ihracatçılar artık değerli türk lirası istemiyor. Bir şekilde TL'ye değer kaybedtirilip cari açık azaltılmak isteniyor. Ançak bu süreç zamana yayılarak dalgalanmalara mahal verilmeden yürütülmek isteniyor (aralık ve ocaktaki dövizdeki dalgalanmayı hatırlayın ihracatcılar bille isyan etti). Ben döviz ihalelerendeki miktarın azaltılması ve faiz indirimini de bununla ilişkilendiriyorum. Hükümet daha fazla büyümek istiyor, bunun için faiz indirilip bir miktar yüksek enflasyon gözardı edilecek gibi geliyor.
Sonuç olarak dolarda az bir miktar daha düşüş beklesemde bu seviyelerden rahatlıkla döviz alınabileceğini düşünüyorum (Benim için alt nokta 2.05-2.06). Yalnız eurodan şimdilik biraz uzak durmak gerekiyor. Kanımca Dragi eroyu aşağı çekmek isteyebilir.
Ytırım tavsiyesi değildir. Herkese bol kazançlar.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş