Çoklu değişkenler ve beklentiler???

Borsada bist 60 900 seviyesini 2 kez test etti kırmadı. Çok tehlikeli yerlerde geziniyor. Bence şimdilik dibi test etti. Neden derseniz FED azaltımı siyasi olaylar, çıkan kasetler, TCMB faiz kararı. Bütün riskler birarada iken bu seviyeden dönüldü. Şimdi bir yükseliş tepkisi 64-65 000 seviyelerine doğru olabilir. Hatırlanırsa başbakanın b ve c planlarımız var demesi piyasalarda bir beklenti oluşturdu. Buda borsayı ayakta tutabilir. Özet olarak borsada buralardan bir tepki yükselişi  marta tekrar bir dip bekliyorum. 
 
Borsa ile ilgili 2. önemli nokta bu hafta gelecek tarımdışı ve işsizlik verileri. Burayıda yıkılmadan geçersek  şubat ayı için dip bitmiş olacak. Tabi borsada diken üzerinde olmamızın bir nedenide heran yeni bir olay yeni bir söylem korkusudur. Ancak piyasalarda bu olaylara aşırı tepki verildikten sonra bir alışma ve duyarsızlaşma süreci gelişiyor. Anketler eğer doğruysa mevcut hükümet halen önde görünüyor. Bu konjöktür gerçekleşirse seçim sonrası borsada ralli görülebilinir ancak marta borsa bir dip altın bir dip dolarda bir yükseliş bekliyorum. 
 
Şu an ABD 10 yıllıkları 2.65 lerde olması borsayı ayakta tutup doları ve faizi birmiktar dizginliyor. Eğer bu 10 yıllıklar tekrar 3-3.5 lere giderse büyük ihtimal gidecek borsa ve altın iyicene çakılabilir  dolar yükselebilir. (Bu nedenle mart ayı ve sonrası çok önemli ve zor geçecek gibi)
 
Altınla ilgili çok söyleyeceğim birşey şimdilik yok. Gr tl 95 Satış için iyi olduğunu hatta 96 dan satış yaptığımı belirtim. Hatta hatta altın sat borsaya yavaş yavaş giriş yap diye düşüncemi belirtim. Bu haftaki ABD veriler kötü gelir altın yükselirse dolara arbitraj mantıklı görünüyor. Aksi durumda altın sert satış yiyebilir. O nedenle altında karda olanların dolar :tl yide takip ederek karlarının birkısmını cebe koymaları almış oldukları  riskleri azaltacaktır. Bu dönemde zarar etmemek bille çok büyük bir meziyet.  Piyasalar ve ülkemiz için birçok çoklu değişkenler var. 
YTD

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş