NİSAN İLK HAFTA ONS / ENDEKS -- rocco

Arkadaşlar merhaba ,
 
Önümüzdeki hafta çok önemli gelişmeler bulunmakta. Onsdaki son dönem yaşanan geri çekilmeyi  çıkış trendinde düzeltme ve devamında çıkışa devam olark algılanıyor olabilir ancak ben bu düşüş dalgasının düzeltme satışından ziyade bizzat düşüş trendinin devamı olarak görüyorum.  Düşüşün boyutunu 83,50 ve sonraki süreçte olşuabilecek 85 endeks seviyesinde göreceğimizi düşünüyorum. Tabiki süreçte + 100 usd boyutunda tepki alımları oluşabilir ama ben bu tepki alımlarını da 83,20-83,50 endkes bandı sonrası oluşacağını , öncesindeki kısmi yükselişlerin piyasaya ons alımna yöneltme amacına yönelik olduğunu , 83,50 endkese ulaştığımızda oluşack ons  fiyatlamasının da yeni alımlar konsudna yatırımcıyı oluşan baskının etkisi ile alımdan uzak tutabileceğini düşünüyorum. Önemli olan endkesin 83,50 veya 85 leri test etmesi değildir. Önemli olan o seviyeye geldiğimizde oluşturulan ciddi baskı sonrası alım yapmaya kaç kişinin cesaret edebileceğidir diye düşünüyorum . Yoksa endkeste 83,50 veya 85 seviyleri bulunduğumuz konjektörde ulaşılması hiç de zor hedefler değildir.

 
Son blog sayfası yazımda belirttiğim dolar endkesinde zayıf direnç 80,60 seviyesinin test edilmesinin 81,40 -81,60 endeks bandına giden yolu açabileceğini, çok kuvettli olan 81,40-81,60 direncinin kırılması durumunda ise endekste çıkış trendinde ilk hedefimizi olan 83,50 nin oluşmasının kuvettli ihtimal olacağını  tekrarlamak isterim. Yeni ons alımlarımı 83,20 -83,50 endeks aralığında yapmayı planladığımı daha önce belirtmiştim. Eğer süreç düşüdüğüm şekilde gerçekleşirse belirttiğim aralıkta gram altının oluşacağı fiyat seviyesine göre gram altın alımı da yapabilirim. 
 

Piyasaya asıl yön verecek veriler gelecek hafta açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi ve ABD işsizlik oranı verileri olduğu malumunuz. Bu iki önemli veriyi benim düşünceme göre son açıklanan büyüme verisi , Ism İmalat verisi ve son ayki haftalık işsizlik başvuru verileri şekillendirecektir. Mart ayında açıklnana % 6,7 lik işsizlik oranı ve 175 K lık tarımdışı istihdam açıklandığında büyüme % 2,4 seviyesiydi, haftalık işsizlik başvuru ortalaması 338 K ve ISM İmalat oranı %53,2 oranındaydı. Bulunduğumuz aya ilişkin açıklanacak tarım dışı istihdamı ve işsizlik oranını etkileyecek veriler ise Büyüme bir önceki ay verisi % 2,4 seviyesinden  % 2,6 oranına çıkmıştır. Artan büyüme versi işsizlik oranını düşürebilir. Haftalık işsizlik başvuru ortalaması 338 K dan 319 K ya düşmüştür. Düşen işsizlik başvurusu ortalaması tarım dışı istihdamda yeni kazanımların sağlandığını ve tarım dışı istihdamın artma eğiliminde olduğunu gösteriyor olabilir.  Gelecek hafta beklenen ISM imalat verisi de % 54 olarak beklenilmektedir. Bu verilere göre  önümüzdeki hafta açıklancak tarım dışı istihdam verisinin bir önceki ay oranla artması , işsizlik oranın da bir önceki ay oranla düşmesi beklenebilir. Açıklancak olan bu iki önemli veri zorlu direnç gördüğümüz 81,40 -81,60 bandına endeksin çıkmasına ve onsun bu süreçte baskılanmaya devam etmesine  neden olabilir. 83,50 endeks hedefi  içinse dip seviyesinden itibaren 1 -1,5 aylık süre öngörmüş olduğumuzdan buna daha zaman var diye düşünüyorum.

 
Ayrıca gelecek hafta açıklancak euro bölgesi faiz oranında değişiklik beklemiyorum , ancak Draghinin son yapmış olduğu açıklamlarda ekonomik riskler tekrar ortaya çıkarsa yeni müdahalelerin gelebileceği belirtilmiştir. Aslında euro genelinde düşen eflasyon , beklenin çok altında devam eden euro bölgesi büyüme verileri , % 12 seviylerinde devam eden işsizlik oranları euro bölgesi için zorunlu olark bu müdahaleyi gerektirecektir.  Gelecek bu tip müdahaleler ilerleyen sreçlerde euro / dolar paritesinin güç kaybetmesine ve dolar endkesinin güçlenmesine önemli dayanaklardan biri olacağını düşünüyorum. Yükselen endkes ilerleyen süreçte onsun baskılanmasında temel dayankardan biri olacaktır. 
 
Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatrım tavsiyesi değildir. 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş