ENDEKSTE ÇIKIŞ TRENDİ -- rocco

Arkadaşlar merhaba ,
 
Önümüzdeki süreci çok riskli gördüğümden edeksin çıkış süreci sonrası ons üzerinde nasıl bir baskı kurabileceğini ayrıntılı olarak paylaşmak istedim. Kısa vade hedefimiz 79,20 endkes seviyesine kadar onsun desteklenmesi endkesin 79,44 test etmesi ve onsun süreç içinde  1180 lerden 1350 lere kadar desteklenmesi ile benim düşünceme göre son bulmuştur. Daha önceki tüm yorumlarımda endkeste dip seviyesi olarak gördüğümüz noktadan itibaren çıkış trendi başlayacağını çıkış trendinde olası hedeflerin 83,50 ve devamında kademeli olarak 85 olduğunu hala düşünüyorum. 
 
A- ÖNÜMÜZDEKİ 1,5 -2 AYLIK SÜREÇTE ÖNCE 83,50 DEVAMINDA KADEMELİ OLARAK 85 ENDEKSE NEDEN OLABİLECEK GELİŞMELER : 
1- FED in QE 3 ile yaptığı tahvil alımında yaşanacak belirgin azalma 
2- FED in QE 3 ile yaptığı tahvil alımını sonlandırmasına yakın dönemde % 0,25 lik  faiz oranını artırması durumu veya buna dair ciddi spekülasyonlar 
3- Dönemsel olarak yaşanan büyük endeks dalgalanması 
4- EURO Bölgesinde yaşanacak olumsuz ekonomik gelişmelerin euro / doları baskılmakta bahane edileceği  
 
B- EN ÖNEMLİ ETKEN : 
1- Burada en önemli neden dönemsel bazda yaşanan büyük endkes dalgalanmalrıdır. Piyasayasa asıl yön veren temel ve teknik analizden ziyade büyük yatırımcının iradesidir.Temel ve teknik analiz asıl hedefe ulşamada kullanılan araçtır . Sonucu şekillendiren temel unsur değildir. Asıl amaç maksimum karı sağlamak olduğuna göre bunu ancak yüksek boyuttaki endeks dalgalanmaları ile yaratabilirler. Çünkü dolar endkesini dalgalandırmak demek aslında tüm yatrım araçlarını dalgalandırmak demektir. Dalga boyu ne kadar açılırsa yaşanacak kar realizasyonu da o kadar kuvvetli olur. Açıkçası 81,40 larda endkeste çıkış trendi beklemediğimi öncesinde 79,20 lere çekilme beklediğimi belirtmiştim. İşte bu beklentiin temel nedeni de 81,50 den 83,50 endkese yaşanacak endkes çıkışının kar realizasyonu 79,20 lerden 83,50 lere yaşanacak endeks çıkışından daha sığ kalacak olması ve piyasanın iştahını karşılamaktan uzak kalcağı idı. Neden endeksi dip yaptırdılar çünkü endkeste dip yapılması ile öncelikle   euro /  dolar olmak üzere tüm paritelerde karı maksimize ettiler , tüm değerli metallerde dip seviyelerden yaptıkları alımlarda yaşattıkları ekstra artışla daha karlı bir satış imkanı yakaladılar, borsalarda endeks düşüşü ile yaşanan artışlarda ekstra kar sağladılar .. vs. Şimdi yaşattıkları endeks düşüşü ile tüm yatırım araçlarında elde ettikleri bu karı realizasyon zamanı geldiğini düşünüyorum. Endeksi çıkartmalrı gerekir ki tekrardan dip seviyelerden alım yapıp sonsında piyasayı tekrar şekillendirebilsinler. 
 
2- Burda akla şu soru gelbilir ; neye dayanarak 79 endeks seviylerini dip olarak kabul ediyoruz ? Endkeste dip daha aşağıda ( 77 -78 veya aşağısı )  oluşamaz mı ? Bunu tamami ile geçmiş süreçlerde piyasanın çok temel gelişmelre verdiği tepkilerden kıyaslama yolu ile çıkarıyorum. 
 
Endeks son olarak 78 altına düştüğünde ve 73 endekse ulaştığında ons 1900 usd zirvesinde  ABD temel verileri şu şekildeydi ( QE 2 yeni sonlanmış , gelen veriler sonrası QE3 beklentisi had safhada , ABD nin borç tavanı sonrası notu indirilmiş ) 
 
Tarım dışı istihdam . Eylül 2011 - 0 K  
İşsizlik oranı .             Eylül 2011 %9,1  
Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ,  Eylül 2011  %1.3
 
QE 3 Açıklandığında endkes 78,80 seviyesini dip kabul etti ons 1790 zirvesi oluşturduğunda ABD temel verileri şu şekildeydi ( QE 3 yeni açıklanmış , coşku had safhada ) 
Tarım dışı istihdam . Eylül 2012   96 K
İşsizlik oranı .             Eylül 2012  %8,1
Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ,  Eylül 2012  % 1,3
 
Şimdiki süreçte aynı verilere göz atalım ( QE 3 son buluyor , ABD verileri düzelme eğiliminde , ilerleyen süreçte Fedin faiz arttırmına gidileceği beklentisi var )
Tarım dışı istihdam . Mart 2014   175 K
İşsizlik oranı .             Mart 2014 %6,7
Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ,  Şubat 2014 % 2,5 
 
Şimdi kıyaslama yapacak olursak endeksin 78 altına inip 73 olarak fiyatlandığı süreçte nelerin yaşandığını veya qe3 açıklandığında yaşanan coşkuyu çoğu yatırımcı bilmektedir. Buna rağmen ilk sayılan iki gelişme sonrası endekste dip seviyeleri sonrası endeks çıkış trendine başlamış ve onsu baskılmıştır. Yaşadığımız süreç önceki iki örnekle kıyaslanamayacak durumda olduğunu düşünüyorum. Gerek ABD nin ekonomik toparlanması ve gerekse piyasada yaşanack fiyatlamalar bakımından bence kıyas dahi kabul etmez. Oluşacak en aykırı durum ise  ABD nin savaşa girme ihtimali olurki işte o zaman endkes çöker , ons ciddi desteklenir , borsalar yerle bir olur. Şu an için böyle bir durum oluşmadığından buna dayalı olarak beklenti üzerimne yorum yapmaktan kaçınıyorum. Endekste çıkış trendinin kesinleşmesini de eğer 81,40- 81,60 endeks bandı hacimli kırılırsa çıkış trendi çok kuvvetli ihtimalle başlamıştır.
 
Eğer endeks 78 seviyesini test eder veya aşağısına  iner bu süreçte ons desteklenmeye devam ederse çok ciddi yanıldığım anlamına gelir. Ama benim geçmiş sreçlerde yaşdığım deneyimler eldeki somut veriler endkesin burdan döneceği ve maksimum kar realizsayonu için yeni bir endeks çıkış trendi başlatacağı kanaatini uyandırmıştır. 
 
Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiysi değildir.Sayın Egeli üstada buradan saygılarımı sunarım. Yorumlarınızı bekliyoruz üstad. 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş