Altının ons fiyatı nedir? Ons ne demektir?

Uluslararası olarak 1 ons altın 31,10 gram altın olarak kabul edilmektedir. Örneğin; altının ons fiyatı ‘nı 780 olarak kabul edersek. İç piyasadaki TL karşılığının hesaplanması aşağıdaki şekilde yapılmaktadır. (Dolar kuru 1,40 YTL olarak uygulanmıştır.):

780/31,10 * dolar kuru = has altın fiyatı.
780/31,10 * 1,40 = 35,112 YTL has altın fiyatı.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Doların alış kuru mu yoksa satış kurumu kullanılacak???

Altının ons fıyatından tl karşılığını öğrenmek için uygulanan bur fornülde doların alışı mı yoksa satış kurumu kullanılacak??? Yoksa altının alış fiyatı formulü için doların alış fiyatı, altının satış fiyatı içinde de satış kuru mu kullanılacak???? Bir mantık yürütmeye çalıştım ama ne derece doğru bilgilendirirseniz çooook sevinirim.... Haa bir de küçük altının fiyatı hesaplamak için altının tl karşılığını 1,79 çarparsam doğru olurmu?? Yoksa çeyrek altının fiyatını belirlenmesinde başka etkenliklerde varmı?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Saygılarımla
Emine

İçeriği paylaş İçeriği paylaş