ALTINA DAİR...Misafir1907

Değerli arkadaşlarım,
Özelden gelen mesajlara fırsat bulamamaktan dolayı bazen geç cevap yazabiliyorum;kusuruma bakmayın.Şu kritik dönem için bazı sorularıda kapsayacak ve beklentilerimi derleyecek bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Yazım hatalarından dolayı şimdiden affola;
 
Sitedeki tüm arkadaşlarımızın malumu olduğu üzere 12-13 eylül dönemi çok kritik.Almanya ile sahneyi açıp;FED ile kapatacağız.
 
Almanya tarafında görüşler genel manada olumsuz bir karar çıkmayacağı yönünde.Bizde öyle olmasını umuyoruz.Asıl dikkat çeken taraf ise FED.Gerçekten QE açıklayacakmı veya somut bir tarih verecekmi cevaplaması çok zor.Görüş ne olursa olsun her iki tarafında dayanakları çok sağlam.Evet açıklayacak diyenlerde kendi açısından haklı,hayır diyenlerde haklı.
 
Şunu tekrar belirtmekte fayda görüyorum.ABD için en mühim iki mesela istihdam ve borç servisi olup iki kriterdede istenilen seviyede olmadığı gerek başkanın kendi ifadesiyle gerekse önemli yatırım kuruluşları ve önemli patronların(Lagarde) ifadeleriyle teyit edilmektedir.
 
Son açıklanan istihdam verileri ve revize edilen eski istihdam verileri;QE haklı olarak istihdama bağlayan çevrelerce çok olumlu karşılandı.Piyasalarda şu anda %70 olarak ifade edilen çok coşkulu bir bekleyiş var.Bu kadar coşkulu piyasa tabiki aynı zamanda ciddi bir riskide içinde barındırıyor fakat;
 
Jackson Hole'da çok somut konuşma yapan Sn.Başkan,istihdam ve büyümeye önemli atıfta bulunmuş iken son açıklanan kötü istihdam verileri ile neden geri adım atsın?Dolayısıyla ben başkanın QE ile somut tarih vermesede aynı netlikte ifadeler kullanacağını ve faiz silahını tekrar çekeceğini düşünüyorum.2014 yıl sonu düşük faiz uygulamasını 2015 ortasına belkide tüm yıla yayabileceğini düşünüyorum.Tüm bu beklentileri somut rakamlara dökmem gerekirse;
 
Altında bu kadar ciddi bir beklenti varken geri çekilme beklemiyorum.Kısmi kar satışları ile belki 1700-1715 arası bir değere gelebilir diye düşünüyorum ama asıl düşüncem ilk etapta arkadaşlarımızın ifade ettiği 1750-1760 civarına yükselmesi ve akabinde 1800 ü zorlamasıdır.TL bazında 2-3 değer artışı olacağını ve bir süre 100-104 arası gidip geleceğimizi düşünüyorum.Şayet QE ile ilgili somut bir açıklama gelirse TL değeri rahatlıkla kendisini 105 TL üzerine atabilir.
 
Tekrar belirtmek istiyorum.Güzel kar eden arkadaşların %100 kendilerini riske atmalarına bence gerek yok.Tabiki son karar kendilerinin ama 92 TL den alıpta 100 TL ye gelen bir altın var iken belli oranda kar realizasyonu bence çok mantıklı.Oran kişinin altından beklentisine göre değişir.Piyasaların ne yapacağı belli olmaz.Geçmişte yaşadığımız acı tecrübeler var.Elimizde her daim bence pozisyon açabileceğimiz silahımızın olması gerekir.
 
Herkese iyi günler dilerim,kararlar sonrası tekrar görüşmek dileğiyle
Syg ve sevg,
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sn misafir1907 ve emarites

aydınlatıcı yazılarınız için teşekkürler.
 

Risk günleri başlamıştır.

Geçen sene tam da bu günlerde Altın ve Gümüş yatırımcısını çok üzdü. Öyle ki, düşüş %20 lere kadar dayandı. Bernanke'nin istihdam da ki beklentilerin karşılanamadığını açıklaması cuma akşamı için altında doping etkisi yaptı, görünen o ki Qe verileri de pek olumlu oımayacak, eğer dediğimiz gibi çıkarsa altın 1.900 ü bile test edebilir. Şuan pek çok kişi satıp satmama konusunda kararsız, unutayın ki, yüksek kar anak yüksek riskle kazanılır. Garantici olanlar Gümüş ve Altından Tl ye geçmeliler, riski sevenler ise beklesin derim.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş