Altın Çeşitleri

Cumhuriyet Altını – Ata Altını
Kulpsuz para şeklinde olan altındır. T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmış olan cumhuriyet altını 22 ayardı. Cumhuriyet Altını 22mm çapında ve 7,20gr ağırlığındadır. Cumhuriyet altınının has altın cinsinden ağırlığı ise 6,61gr’dır.

Cumhuriyet Altını ile Ata Lira ülkemizde ayrı iki altın çeşidi gibi algılanmaktadır fakat bu iki altın aynıdır. Sadece iki farklı isme sahiptir. Cumhuriyet altını (ata lira) kulpsuzu para gibidir.

Sitemizde güncel Cumhuriyet altını fiyatlarını bulabilirsiniz.

Ziynet Altın
Tam Altın Bu iki altında aynı altın fakat iki farklı isimde kullanılabiliyor.
Çeyrek Altının 4 tanesine eşittir.
Kulplu Altındır.

Sitemizde güncel Ziynet altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Yarım Altın
Cumhuriyet altın lirasının yarısıdır.

Yarımlık olarak da bilinir.

Sitemizde güncel Yarım altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Çeyrek Altın
T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmış olan çeyrek altın 22 ayardır.Çeyrek altın 18 mm çapında ve 1,75 gr ağırlığındadır. Has altın cinsinden olanı 1.59 gr ağırlığındadır.
Çeyrek altın hediye amaçlı da kullanıldığı için çengelli iğne takılabilsin diye kulplu olarak da satılmaktadır, çeyrek altını yatırım amaçlı satın alacaksanız kulpsuz olarak da alabilirsiniz..

Sitemizde güncel Çeyrek altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Reşat Altın
Sultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir ve piyasada cumhuriyet altını gibi alınıp satılarak işlem görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır.
1909 yılında İbrahim Etem Ulagay tarafından yapılmıştır.
Sitemizde güncel Reşat altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Hamit Altın
Sultan Abdulhamit adına basılan osmanlı dönemi parası ve/veya ziynet eşyası.Reşat altını ile birlikte antik değere de haizdir.

2.5 ve beşliği de mevcuttur

Külçe Altın
Altın şirketleri altınları yeniden değerlendirmek için altını eritip külçe şekline dönüştürürler.

Sitemizde güncel Külçe altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Gram Altın
Gramaltın, İAR‘ ın(İstanbul Altın Rafinerisi) tescilli markasıdır. 1 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gram’ dan oluşan, 995 yada 999.9 saflıkta, standart ağırlık ve standart saflıktaki küçük saf, işlenmemiş altın külçeleridir. Gramaltın‘ ın tasarlanması ve üretilmesindeki amaç bir mübadele aracı olan altının, diğer mübadele aracı olan para gibi birimlere ayrılması (1$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$’ lık banknot gibi) ve bu yolla kullanımının kolaylaştırılmasıdır.

Sitemizde güncel Gram altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Gremse Altın - Gramise Altın
2,5 luk Altın Bunlarda diğerleri gibi aynı altın oluyorlar fakat 2 farklı isimde kullanılıyorlar. 10 Çeyrek altına eşittir.

Sitemizde güncel Gremse altın fiyatlarını bulabilirsiniz.

Ayrıca renklerine göre altın çeşitlerini inceleyecek olursak;

Sarı Altın
Sarı altın, altının en yaygın rengini taşır ve genellikle gümüş ve bakır ile alaşımları yapılır. Alaşımın rengi, içerdiği altına bağlı olarak değişir. Herhangi bir alaşımdaki altın miktarı (saflığı) karat (k ya da kt) olarak ifade edilir. Saf altın 24 karat (100% altın) olup kuyumcukta kullanılamayacak kadar yumuşaktır.

Beyaz Altın
Beyaz altın, renk olarak sarı altından daha hızlı bir biçimde popüler hale gelmektedir. 14 kt’ lık beyaz altınlar, fiyat etiketlerinin tersine görünüş olarak platine benzediklerinden en çok rağbet edilenleridir. Beyaz altın, sarı altınla aynı özelliklere sahip olsa da, sarı altından farklı olarak alaşımında nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller kullanılmaktadır. Beyaz altın son derece yansıtıcıdır ve rengi asla solmaz… 18kt’ lık beyaz altında %75 oranında altın bulunduğundan ve 14kt’ lık beyaz altın ise %58,3 oranında altın içerdiğinden, bu iki metalden yapılacak mücevherler hafifçe sarı bir renge sahip olabilecektir. Beyazlığı arttırmak için, hemen hemen bütün beyaz altınlar platin ailesine mensup son derece sert, beyaz ve parlak bir metal olan rodyumla kaplanırlar. Zamanla, olağan aşınma etkisiyle bu rodyum kaplama aşınmaya başlar

Yeşil Altın
Bakır ve daha çok gümüş karıştırılarak elde ediliyor. Nadir görülen bu tondaki altını, modern tasarımcılar, isteğe bağlı olarak çok özel koleksiyonlannda ya da siparişlerde kullanıyorlar. Yeşil altın yüzük parlaklığını çok çabuk kaybederek solar.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

arkadaşlar benimde teminnim

arkadaşlar benimde teminnim dönüş olmaması yönünde amaşurdan dönüşü olmaz gibi kelimeler bence çok tehlikeli ben şahsen 1590 bulursa boşaltmayı düşünüyorum tabi kısa vadede görürsek  

Yorum görüntüleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçiniz ve değişiklikleri "Ayarları kaydet"e tıklayarak kaydediniz.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş