81,40 - 81,60 ENDEKS ÖNCESİ -- rocco

Arkadaşlar merhaba ,
Önümüzdeki 15-20 günlük süreci çok riskli gördüğümden güncel bir ana sayfa yazısı paylaşmak istedim. Yaşadığımız süreci gerek piyasa psikolojisi gerekse temel analzi üzerinden değerlendirmeye çalışacağım ve kısa vadede çok önemli gelişmelerin ons - endkes ilişkisi üzerindeki etkisine değineceğim. 
Bildiğiniz üzere yapmış olduğum yorumlar genelde trend yorumu niteliğinde olup genellikle orta ve uzun vadeli hedefler vermekteyim ( 3 ay - 5 aylık peryorlar ) Son ana sayfa yazım KRİTİK SÜREÇ YAKLAŞIYOR başlıklı yazımda üç temel endeks hedefi vermiştim bunlar;
1- 79,20 endeks seviyesine kadar ons desteklenecek 
2- Endkeste çıkış trendi başlayacak ve ilk hedef 83,50 endkes hedefi olacak ve bu süreçte ons baskılanacak 
3- Endkeste üst seviye dalgalanması aşamasında 85 endeks test edilecek . Ons açısından asıl dip seviyler test edilecek. 
 
Bu hedeflerden 79,20 endkes seviyesi test edildi ve ons o süreçte 1370-1390 seviyesini testt etti. Sıradaki hedef 83,50 endeks seviyesidir. Biz ısrarla onsun satış baskısında olduğunu o tarihten itibaren vurgulamkatayız . Ons bu süreçte baskılanmaya devam edecektir diye düşünüyorum. 83,50- 85 üst seviye endeks dalgalanması aşamasında özellikle 83,50 den geri çekilme aşamsıdna ons bakımından tepki alımı gelebilir. Ancak bu benim düşünceme göre kesinlikle çıkış trendi olmayacaktır. Asıl çıkış trendi ons bakımından 85 endkesin test edilmesi sonrası konuşabileceğiz. İşte o noktada ons alımı konusudna risk minimum seviyeye inecektir. Ons bakımından asıl çıkış trendini o aşamda konuşacağımızı düşünüyorum. Bu aşamaya zaman var. 
A- PİYASA PSİKOLOJİSİ ; İlk olarak bu konu üzerinde konuşacak olursak . Yatrımcısı psikolojisi genelde artışa odaklıdır. İki büyük hata yapılmaktadır. İlki belirli bir süreç boyunca artış yaşamış bir yatırım aracı doyum noktasına ulaştığında yada doyum noktasından bellirli bir seviye geri çekilme yaşadığında alım işlemi yapılmakatdır. Örneği somutlayack olursak 1390 usd seviyesine gelen ons bir çok arkadaşımız tarafından alıma yönlendirmiştir ( 1600 -1700 usd beklentileri ile ) yada 1390 dan dönen ons 1320 usd seviylerini test ettiğinde tekrar artacğı beklentisi ile alımlar daha da hızlanmıştır. İşte istenmeyen zararlara yol açan ilk hamle budur. Geri çekildi bu sefer fırsatı kaçırmayalım beklentisi. İkinci en büyük hata onsun baskılandığı süreçte dip noktalara yaklaşırken satış psikolojisin ağır basması ve zarar kes mantığı ile daha da alttan alma hesapları sonrası satışın yapılmasıdır. Siz korku ile satışa başladığınız zaman zaten iş işten geçmiştir. Artık piyasa bir sonraski trende göre pozisyonunu almıştır. Şimdi bulunduğumuz nokta ise düşüş trendinde bulunan onsun belirli bir süre daha baskılanabileceği süreçteyiz. Henüz dip seviyleri test edilmedi ons ve endks bazında formasyonlar tamamlanmadı. Hala endkesin çıkış ve onsun baskılanması için çok ciddi gerekçeler bulunmaktadır. Ne yazık ki bu  düşüş dalgası içinde dip seviyeler yaklaştığımızda en ufak bir artış satış fırsatı olarak değerlendirilmeye çalışılacaktır. Çünkü alımlar 1320 ve üzerinden yapılmış ve yatımcının artık daha fazla düşüşe tahammüllü kalmamıştır. 
 
B- KISA VADELİ TEMEL ANALİZ ; Az önce belirttiğim üzere önümüzdeki 15- 20 günlük süreç çok önemli , zira 81,40 -81,60 endeks bandının kırlması bizi ilk etapta 83,50 endkeste taşıyacak ve ons üzerindeki baskılanma bu süreçte devam edebilecektir. 
1- Haziran ilk haftası AMB faiz oranı kararı var. Hiç bir yorum yapmadan Dragninin son açıklmalarından alıntı yaparak konuya gireceğim. Draghi Portekiz'deki AMB Forumu'nda yaptığı konuşmada "Şu an için özellikle dikkatli olmamız gereken şey, şahsi görüşüme göre, özellikle de sıkıntılı ülkelerde, düşük enflasyon ve azalanenflasyon beklentileri ile olumsuz bir döngünün yerleşmesi" ifadelerini kullanırken, "Enflasyonun çok uzun bir süre çok düşük seviyede seyretmesine boyun eğmiş değiliz" Draghi kısaca şunu söylüyor Avrupa genelinde enflasyon çok düşük seviylerde , biz bunu kabul edemeyiz, düşük enflasyon DEFLASYON riskini tetikler , deflasyon demek talebin daralması ve dolaylı olarak üretim ve istihdamın azalması kriz ortamının tekrar su yüzüne çıkması demektir. Bir çok yorumumuzda bu cümleleri kullandığımzı hatırlıyorum. Şimdi olansa artık icraat zamanı diyor Draghi. AMB önümüzdeki 5 haziran toplantısında büyük bir ihtimalle bu riski bertaraf etmek için faiz oranlarını 0,25 seviyesinden 0,10 seviyesine çekecek ayrıca LTRO benzeri parsal genişlme önelmeri alacaklar. Sebep deflasyonla mücadele ve enflasyon yaratmak. Bu hamlenin bizi ilgilendiren kısmına gelecek olursak , Bildiğiniz üzere AMB nin fazi indirmesi ve ek parsal genişlemelere girişmesi demek euronun değer kaybetmesi demektir. Euronun değer kaybetmesi demek euro / dolar paritesinde güç kaybı ve dolar endkesinin güçlenmesi demektir. Dolar endkes hesabında % 57 euro etkildir. Dolar ve euronun oranlamasında doların euro ya oranla güçlenmesi demektir. Yükselen endkes onsu baskılar. Çünkü ons altın dolar ile değer biçilen bir yatırım aracıdır.
2- Haziran ilk hafta açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı çıkış trendindeki endkes için çıkışı desteklemede bahane olark kullanılması kuvvetle muhtemeldir. İşsizlik oranı ve tarım dışı istihdamı etkileyen ISM imalat verisi , büyüme verisi ve haftalık işsizlik başvurularuna bakıldığında çokta kötü bir performans sergilememektedir. Özellikle % 6,3 seviyelerine gerilemiş işsizlik oranı  ve + 200 K gelen tarım dışı istihdamlar çok sağlam verilerdir. Şimdi şöyle bir bakış açısı olabilir 215K bekleniyordu 200 K geldi veya % 6,3 işsizlik oranından % 6,4 işsizlik oranına çıktı ons desteklenecek. İşte bu bakış açısı bence çok yanıltıcı . Çünkü biz bu seviyelere  % 8,5 işsizlik oranlarından ve 0 ile 50 K lık tarımdışı istihdamlardan geldik. Parsal genişlemenin nedeni olan veriler şu andaki süreçle kıyaslanmayacak derecede kötü verilerdi. Bırakın verilerin düzelmesini eğer bu toparlanma süreklilik arz ederse asıl büyük tehlike FED in fazileri arttıracağına dair spekülasyonu besleyecektir. 2015 yılında arttırlması planlanan faiz oranları piyasa tarafından çok daha önce fiyatlanmaya başalyabilecektir.
Kendi adıma alımdan uzak duruduğumu , altın alımını 83,50 endeks seviyesine yakın noktalarda yapacağımı tekrarlamak isterim. 
 
Forum ortamında paylaşılan kişsel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş