79 ENDEKSTE BEKLENMEYEN FİYATLAMA -- rocco

FED SONRASI - ABD BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ -  QE SÜRECİ

Arkadaşlar merhaba ,

18-09-2013 tarihli FED Toplantısında önemli satır başlarını tekrar hatırlaycak olursak ;

1- işgücü piyasasının son dönemde gelişme gösterse de işsizlik oranının hala çok yüksek olduğu ( % 7,3 )

2- Hane halkı harcamları ve sabit yatımlr arttı ancak mortgage faizlerindeki artış ve maliye politikalarındaki gelişmeler ekonomiyi frenleyci etkiye sahip . Bu etki iş gücü piyasasındaki gelişmeyi frenleyebilir.

3- Enflasyonun % 2 altında seyretmesine rağmen bu hedefe ulaşılacağını

4- Tahvil alımlarının hızında ayarlama yapılması için daha çok iyileşme görmeyi istediğini açıklamıştır.
Alınan karar 9 a karşı 1 oyla sağlanmıştır.

Burada üzerinde durulması gereken en önemli unsur son 5-6 aylık zaman diliminde işsizliğin % 7,3 ile % 7,5 arasında seyrediyor olması ve FED in açıkça bu işsizlik oranını hala çok yüksek olarak nitelemesidir. İkinci olark mortgage faizlerindeki artış ve maliye politikaları ( borç tavanı sürecinde hükümet harcamları ) ekonomik büymeyi frenleyici etkiye sahip olabileceği vurgulanmıştır.

Şimdi biz aylardır dolar endeksinin 79 seviylerini test edeceğini  ısrarla vurguluyoruz ve bu süreçte onsun artışa geçeceğini belirtiyoruz. Tabi bu düşüncelerimizi bir çok gerekçeye dayandırdık ancak zor olan kısımı başarmamıza rağmen( endeksi 84,90 dan düşürmemize rağmen )  tüm sebepler doalr endeksi üzernde beklenen etkiyi sağlamış olmasına rağmen ons malesef 79 endeks seviylerinde hiç ummadığımız bir noktada fiyatlanmıştır. Mutlak olarak beklenmedik bir sonuç .

Geçmiş süreçler :

EYLÜL 2010 dolar endeksi 79,50 ,  ons 1330 usd  ( devamında bir yıllık süreçte 74 endeks  ons tarihi zirve )

OCAK 2012 dolar endeksi 79,00 , ons 1795 usd  ( devamında ons için  düşüş trendi )

EYLÜL 2012 dolar endeksi 79,00 , ons 1790 usd ( devamında ons için düşüş trendi )

EKİM  2013 dolar endeksi 79,80 , ons 1320 usd

Mevcut durum bize ons endeks ilişkisinde fiyatlama bakımından 2011 ve öncesi döneme döndüğümüzü , 2011-2013 sürecinde ise aykırı durumun yaşandığını göstermekte. Şimdi bu noktada en önemli soru bence şu olmalıdır ? 79 endeks seviyesinin dip olarak kabulü konusunda son iki yıl içerisinde  piyasada oluşturuşan güven tıpkı 1530 usd de oluşturlan güven gibi piyasasının aleyhine kullanılacamı ? Yoksa endeks tekrardan 79 bandını dip kabul edip 6-7 aylık süreçte bu sefer ( 85 üzeri ) hedefine yönelecek mi ? Bu noktada yukarıdaki fed açıklmasına değinmek istiyorum.

Fed beyanatında istihdam oranlarının ilerleyen süreçte düşeceğini ancak mevcut işsizlik oranın çok yüksek olduğunu vurgulamıştı. Biz Fedin % 7 nin altına inmedikçe ve bunun istikrar arz etmediği müddetçe parsal genişlmeyi azaltmasını beklemiyoruz. İkinci olarak % 6,5 işsilik oranlarına ulşamadıkça faiz arttırmını düşünmediğini parsal genişlem devam etse dahi bunun - düşük faiz politikasının - devam edeceğini önceki beynalrından biliyoruz. Diğer tarfatan mali politikalar nedeni ile ekonomideki gidişatın frenlenceği son beyanatta açıklanmıştı. Bu mali politikalar ile kast edilen borç tavanının düşürülmesi için devletin harcamlarında frenlemeye gitmesi bu alandaki devlet desteğinin azalması ile oluşan boşluğn FED in mevcut programı dahilinde alımlrına devamı sureti ile giderilmesi olabilir. Bulunduğumuz süreç sonunda Cumhuriyetçiler ile Demokrtalar son aşamda anlaşcaklardır , ABD nin temerrüde düşmesini beklemek bence haylden öte bir gelişmedir. Ancak anlaşmanın içeriği çok önemli bir hal almakta , özellikle cumhuriyteçilerin göstreceği direnç sonunda kayda değer bir miktarda devlet harcamasının önüne geçilirse , istihdamdan ,halkın eline geçecek dolara , üretimden , tüketime , büyümeye  kadar bir çok alan olumsuz etkilenebilir. Bu da qe nin azaltılrak veya olağan hali ile belli bir süre daha devamı anlamına gelebilir.

Yukarıda açıklamış olduğum sebepler  çok sağlam olarak görülen 79 endeks seviyesinin aşağı yönlü kırılması için ve piyasanın tekrardan şok bir gelişme ile karşı karşıya kalması sonucunu doğurması için ana neden olabir mi ? . Nasılki 1530 usd usd ye duyulan muaazzam güven Kıbrısın altınlarını sattacağı spekülasyonu ile 2 gecede kırılıp 1320 usd leri bize göstermişse böyle bir gelişmenin de olmamsı için bir neden yoktur.

Sonuç olark benim temel planım şu şekildedir. Dolar endeksinin 79 seviyesini test etmesini bekleyeceğim , bu noktadan yukarı yönlü bir artış (  80,30 ) tekrardan test edilebilir . Olası 79 endkes seviyesinde kendi pozisyonumu ayarlayacağım ve ondan sonraki reaksiyonu gözlemlemeye çalışacağım , zayıf ihtimalin gerçekleşme olsalığını da dikkate alarak tekrar pozisyonumu ayarlayacağım. Tekrar belirtmek isterim endeksin 79 seviyesinden dönmesi ve 5-6 ay yatay bantta hareket edip ( 79-81 )  devamında 85 üzerine yönelmesi daha kuvvetli bir ihtimaldir, ancak diğer bir olasılığında masada olduunu hatırlatmak istedim. İyi geceler saygılar.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sayın rocco elinize

sayın rocco elinize sağlık, müsadenizle bişey eklemek istiyorum, bu vesileyle de sormuş olurum hem...
söylediklerinize tamamen katılıyorum...
ama bence 3. bir ihtimal daha var, o da ons ile endeksin birlikte yükselmesi...bence bu da mümkün...
bu aralar çok fazla ezber bozuyorlar...alışılmışlıkların dışına çıkıyorlar... mesela euro/usd paritesi ile onsun bir korelasyonu vardı...
ama son 5-6 aydır o korelasyon tamamen bozuldu...şu anda da ons-endeks ters korelasyonunu bozuyor olabilirler...yani klasik bilinen ''ons artarsa endeks düşmeli'' ezberini bozuyor olabilirler bence..... sizce de böyle bir ihtimal var mı?

İçeriği paylaş İçeriği paylaş