2012 YIL SONUNA DİKKAT

Merhaba değerli arkadaşlarım,
Birkaç gün içinde bildiğiniz üzere 3 büyük rating kuruluşun hemen arkasından gelen Egan Jones ABD'nin tekrar notunu düşürdü.Not düşürme sebebi olarak ise 13 Eylül'de açıklanan paketin ekonomiye destekten ziyade petrol ve diğer emtiaların fiyatlarını yükselteceğinden dolayı  daha çok zararı olacağı şeklinde açıklandı.
 
Egan Jones aslında benim düşünceme göre en cesur ve en güvenilir kredi rating kuruluşu.Çünkü tarihte ABD'nin notunu ilk düşüren kredi rating kuruluşu olup Egan Jones'un ardından 3 büyük rating kuruluşundan birisi olan S&P ABD'nin notunu düşürmüş ve piyasalarda deprem oluşmuştu.Bir bakıma ABD'ninde notunu düşürülebileceğini piyasalara göstermişti.Geçen seneki not indiriminde sonra S&P nin not indirimine gitmesi altında nasıl bir etki oluşturmuştu;
 
*Altının kabaca trend analizine baktığımızda çok enteresandır ki!
7 temmuz 2011 tarihinde altının ons değeri 1482.(temmuz ayında Egan Jones not indirimi yapmıştı)
Ağustosun son haftası ise altının onsu 1880 ler 1900 ler.Sanırım ons tarihinde böyle bir kısa vadede böyle bir yükseliş kaydedilmemiştir.Peki bu artış sadece Egan Jones kaynaklı mı?Tabiki değil.
Temmuz,ağustos ayında neler yaşanmıştı?S&P'nin not indirimi,ABD'nin borçlanma tavanı mevzusu.
 
Bu yılın sonunda ABD'nin borçlanma tavanı doluyor ve akabinde vergi artışları,harcama kesintileri yani mali uçurum gündeme geliyor.Tüm büyük rating kuruluşlarında ABD'nin notu negatif görünümde.ABD borçlanma tavanını arttırmayacakmı? ve mali uçurum durumu ne olacak?IMF Başkası Lagarede,bu durumu küresel ekonomi için en büyük risklerden biri olarak gördüğünü açıklamıştı.
 
ABD Kongresi Bütçe Ofisi otomatik devreye girecek bu politikaların ABD'yi tekrardan resesyona sürükleyebileceğini belirtmişti.Hatta milli hasılada %05 lik düşüşe ve işsizlik oranlarının tekrar %9 lara çıkabileceğini belirtmişti.
 
Şuanda kimse açıkcası bunun sonuçlarını öngöremiyor.Heleki vergi artışlarının ne gibi sonuçları olacağını?Nereden bakarsak bakalım önümüzdeki 3 ay dibi görülemeyen bir kuyu görünümünde.
 
Bugüne dönersek FED'ten sonra Japonya'dan da hamle geldi.QE den sonra yene dikkat edelim arkadaşlar demiştim ama çok enteresandırki daha QE etkileri görülmeden ekim ayında beklenen hamleyi Japonya şimdiden gerçekleştirdi.Parasal genişlemeleri daha çok okuyor olacağız gibi duruyor.
 
Şu anda ons 1750-1780 aralığına çivi çakmış durumda.Hızlı yükselişi sindirmeye çalışıyormuş gibi bir görünümü mevcut.
 
S&P den sonra , Fitch ve Moody's ne de olsa S&P indirdi diyerek yıl sonuna doğru ABD'nin notunu düşürürse hiç şaşırmam.Borçlanma tavanı arttırılınca yine piyasada kıyamet kopacağa benziyor.O yüzden değerli arkadaşlarım tekrar olacak ama güzel kar ettiyseniz kar realizasyonu yapınız ama bu dönem için altınsız kalmayın derim.
 
Sayg ve sevg,
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş