2012 SONUNA DOĞRU!!!

Merhaba değerli arkadaşlarım,
Çok kritik bir haftayı bugün 15:30 civarında açıklanacak veriler ile birlikte geride bırakacağız.
FED tahmin edildiği üzere kendisinden bekleneni yaptı ve herhangi bir süpriz karar açıklamadı.AMB ise piyasaları hayalkırıklığına uğrattı.İşin ilginç tarafı ise AMB'den piyasaların beklentisi yönünde karar çıkmamasına rağmen altında önemli bir satış dalgası yaşanmamasıydı.
AMB'nin parasal genişleme konusunda üç aşağı beş yukarı hemfikir olduğu ortaya çıktı.Miktar,yöntem ve zamanlama ile ilgili bazı sıkıntılar var;belirtilen şartlar yerine getirildiğinde AMB'nin gerek İspanya gerekse İtalya DİBS leri alacağı net bir şekilde ortaya konuldu.FED tarafında ise tüm beklentiler ciddi manada eylül ayına taşındı.
Birçok yerde okuduğumuz üzere,yatırımcılar FED'in QE öncesi bir iki istihdam verisi daha görmek istediği belirtiliyor ve kararını buna göre vereceği açıklanıyor.Şayet veriler iyi gelirse FED QE yapmayacakmı???Tabiki kesinlikle yapacak ama zamanlamasını tutturmak dahada güçleşecek.Niçin yapmak zorunda olduğu zaten bazı arkadaşlarımızında paylaştığı (usdebtclok) adlı  sitede cevaplı...
Bizim burda dikkat etmemiz gereken nokta piyasaların odaklandığı eylül döneminde ya QE olmazsa ve terste yakalanırsak sorusu olmalı.Krugman FED'in son dönemki hamlelerini zavallıca bulmuştu ve hiçbirşey yapmıyor görünmemek adına ufak tefek birşeyler yapıyor demişti ve aynı zamanda FED'in seçim öncesi cumhuriyetçilerin tepkisini almamak  ve  Obama yanında görünmemek adına alması gereken tedbirleri almadığını ifade etmişti.Avrupa içinde benzer yönde açıklamaları olmuştu.
Bugün açıklananacak istihdam verileri QE öncesi sinyal verebilir.Şayet veriler kötü gelirse tüm gözler ağustus sonunda ABD de yapılacak Jackson Hole toplantısında olacak çünkü QE2 bu toplantıda açıklanmıştı.Bu toplantıdan sonrada 13 eylülde FED kararları açıklanacak.Şuanda ihtimal nedir derseniz?
QE:Evet gelebilir.FED son toplantıda ibareleri QE lehine düzeltti.İstihdam oldukça kötü ve %8 in üzerinde devam edeceğe benziyor.Seçim öncesi Obama için gerekli
QE:Hayır gelmez.FED in henüz topa girmesine gerek yok.Önceki QE dönemlerindeki enflasyon seviyeleri yok ve seçim öncesi Bernanke cumhuriyetçilerin tepkisini almaz.Seçim sonrasına kalır.
Sonuç olarak istihdam başta olmak üzere ABD den gelecek her türlü veri bundan sonra hayati öneme sahip.Eylül dönemine kadar beklentilerle birlikte altında kademeli kademeli yükseliş beklemekle birlikte eylülde ters köşe olursa piyasalar yine ciddi bir satış gelebilir.Zor bir dönem bizi bekliyor
Saygılarımla
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

BEYEFENDİ MİSAFİR 1907

BUGUN SİTEYE BAKTIGIMDA İNSANLARI GÖRMESENİZ BİLE USLUP VE TARZLARINDAN BİLGİ DÜZEYLERİ VE SEVİYELERİ BELLİ OLUYOR İNSANLARI TANIMAK İÇİN YOLCULUGA VEYA TİCARETE YÖNLENİP BAKACAKMISSINIZ BU BAGLAMDA BU SİTEDE BİRKAC GÜNDÜR SEVİYE COK DÜŞTÜ 3 5 KİŞİ DISINDA FAZLA İTİBAR EDİLECEK KİŞİ YOK GİBİ KARARLAR YANLIS OLABILIR KİMSE ZARAR ETMEK İSTEMEZ DOGRUDUR VEBALDİR AMA HATA YAPILINCADA İNSANLARI ÜZMEMEK GEREKİR 3 4 GÜNDÜR SEVİYE DÜSTÜ BU DURUMDA SİZİ TAKİP EDİYORUM DURUSUNUS YORUMLARINIZ HEP AYNI SEVİYE VE BİLGİ DÜZEYİNDE SİZİ TEBRİK ETMEK İÇİMDEN GELDİ SİZİN YORUMLARINIZA DEGER VERİYORUM ALLAHA EMANET OLUN

İçeriği paylaş İçeriği paylaş